Hırvatistan’da Avar Kağanlığına ışık tutacak arkeolojik kalıntılar keşfedildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2021, 19:45
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2021, 19:45

Hırvatistan’da şehir müzesi arkeologları tarafından Avar dönemine ait eşine az rastlanan arkeolojik buluntular ortaya çıkarıldı. Vinkovci Şehir Müzesi Arkeologu Anita Rapan Papeşa (Anita Rapan Papeša), kalıntıların 8. yüzyıla ait çok değerli bir keşif olduğunu kaydetti.

Hırvatistan’da, Doğu Hırvat kasabasındaki şehir müzesi arkeologları çalışmalarını yürütürken önemli bir keşfe imza attı. Vinkovci Mezarlığı’nda bir Avar savaşçısının kalıntıları bulundu. Bilim Dili sitesinde dün yayımlanan ve Saltuk Buğrahan Altundaş’ın hazırladığı habere göre; arkeolojik kalıntılar, şehir müzesi arkeologlarının çalışmalarını yürüttüğü sırada kazı alanını genişleten işçiler tarafından bulundu.

7. VE 8. YÜZYILA AİT MEZAR VE KEMER SETİ BULUNDU

Avar mezarlarını araştıran arkeologlar, bir Avar savaşçısının kalıntıları ile 7. ve 8. yüzyıllara tarihlenebilecek kemer seti ortaya çıkardı. Vinkovci şehir müzesi arkeologu, bunun 8. yüzyıla ait çok değerli bir keşif olduğunu vurguladı. Orta çağ uzmanı arkeolog, daha önce Vinkovci’de Avar mezarlarının bulunmadığını ancak bölgede Avarların var olduğunun bilinen bir gerçek olduğunu kaydetti. Papeşa, Avarların, Romalıların yaptıkları mezarları örnek alarak kendi mezarlıklarını yaptıklarını belirtti. Arkeologlar, duvarlı mezara ek olarak, bir savaşçıyı ve onun benzersiz dizgin süslemeleri olan atını buldukları mezarı da keşfetti.

AVRUPA’NIN ORTASINDA AVAR KURGANI

Hırvatistan’daki kazı alanından görüntüler

Papeşa, Vinkovci’deki koruma altındaki arkeolojik alanın sınırının, Avar mezarlarının ortaya çıkarıldığı alanın ortasından geçtiğini ve bunların eski Roma kenti Cibalae’nin en batıdaki mezarları olduğunu vurguladı. Beş Avar mezarı daha keşfedilirken ve Vinkovci’de şehir mezarlığındaki mezarlık alanlarını genişletme çalışmaları devam ederken, daha fazla arkeolojik araştırmalar hedefleniyor.

AVARLAR
Avrupa-Asya göçebelerinin oluşturduğu bir topluluk olan ve mevcut araştırmalar çerçevesinde Türk kökenli oldukları bilinen Avarları tanımlayan Avar kelimesinin kökeninin nereye ait olduğu bilinmiyor. Avar Kağanlığı, Avar İmparatorluğu veya Avar Devleti bugünkü Macaristan, Ukrayna, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Romanya ve Sırbistan topraklarında 562-823 yılları arasında hüküm sürdü.
Avarlar, 6. yüzyılının başlarında batıya doğru göçerek, Orta ve Doğru Avrupa’da görülmeye başlandı. Avarlar, Orta Avrupa’da, Frank krallığı ile Bizans imparatorluğu arasında, eski Hun, Sabar kalıntıları ve Ogur (Bulgar)’lar gibi Türk kitlelerinin desteği ile kudretli bir devlet kurarak, çeşitli Germen ve özellikle kalabalık Slav kabilelerini hakimiyetleri altına almak suretiyle 250 sene kadar Avrupa siyasetine yön veren bir imparatorluk oldu.
Avarlar, Büyük Macaristan Ovası’na yerleşip, Avar Kağanlığı’nı kurarak 9. yüzyıla kadar bölgenin hakim unsuru oldu.