Hırvatistan Başbakanı, Cumhurbaşkanı Milanoviç'in sözleri için Ukrayna'dan özür diledi: "Rusyalı bir yetkilinin konuştuğunu sandım"

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ocak 2022, 14:31
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ocak 2022, 14:31

Rusya-Ukrayna gerilimi sürerken Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanoviç, Ukrayna’ya yönelik aşağılayıcı ifadelerde bulundu. Ukrayna’nın en geri kalmış ülkeler arasında olduğunu ve NATO’da yeri olmadığını iddia eden Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın küstah sözleri için Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç Ukrayna’dan özür diledi. Cumhurbaşkanı Milanoviç’in, “Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin artması durumunda, Hırvat askerlerini geri çekeceğiz” cümlesinin de gerçeği yansıtmadığını ifade eden Başbakan, “Benim bildiğim kadarıyla bizim Ukrayna’da askerimiz zaten yok.” dedi.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç’in Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimi değerlendirirken kullandığı Ukrayna’ya yönelik aşağılayıcı ifadeleri için Ukrayna’dan özür diledi. Başbakan Plenkoviç, “Cumhurbaşkanı Milanoviç gerçeği yansıtmayan bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların Zagreb’in resmi politikasıyla kesinlikle alakası olamaz. Milanoviç’in ‘Ukrayna geri kalmış bir ülke’ açıklamasından ötürü Ukrayna’dan özür diliyorum.” dedi.

“UKRAYNA’DA ZATEN ASKERİMİZ YOK”

Ayrıca Hırvatistan Başbakanı, Milanoviç’in “Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin artması durumunda, Hırvat askerlerini geri çekeceğiz” cümlesinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Benim bildiğim kadarıyla bizim Ukrayna’da askerimiz zaten yok. Polonya’da olan askerlerimiz de geçtiğimiz günlerde geri döndü. Ukrayna’nın Avrupa Birliği’nden (AB) yardım almadığı yönündeki açıklamalar da doğru değil. AB, şimdiye kadar Ukrayna’ya 17 milyar avro hibe ve kredi verdi.” diye konuştu.

HIRVATİSTAN BAŞBAKANI, RUSYALI BİR YETKLİNİN KONUŞTUĞUNU SANDI

Başbakan Plenkoviç, Milanoviç’in konuşması sırasında Rusyalı bir yetkilinin konuştuğunu düşündüğünü belirterek “Sanırım Cumhurbaşkanı Milanoviç, bir tür şeker koması içerisindeydi.” ifadelerini kullandı.

HIRVATİSTAN CUMHURBAŞKANI, RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİNE DAİR NE DEDİ?

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin bir üst noktaya tırmanması halinde Hırvat ordusunun tüm üyelerini geri çekeceğini söylemişti. Ukrayna’nın NATO’da yerinin olmadığını söyleyen Milanoviç, “Yanukoviç yönetiminin devrilmesinin ardından 8 yıl geçti. Ukrayna, ekonomik olarak ilerleme gösteremiyor. AB’den de hiçbir yardım alamıyor. Ülke en geri kalmış ülkeler arasına girdi.” şeklinde konuşmuştu.