Hırvat Bakan, AKPM Genel Sekreterliğine seçildi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
27 Haziran 2019, 11:24
Ömer Cihad Kaya
27 Haziran 2019, 11:24

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) 26 Haziran 2019 günü gerçekleştirdiği oylama ile Konsey’in gelecek 5 yılında Genel Sekreterliği koltuğuna oturacak olan isim belirlendi.

Yapılan oylamada, Hırvatistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Marija Pejcinovic Buric, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine seçildi.

İlk turda mutlak çoğunluğu elde eden Buric, 264 üyenin geçerli oy kullandığı seçimde, 159 üyenin desteğini alarak AKPM’nin yeni Genel Sekreteri oldu. Buric’in seçildiği oylamada, rakibi Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ise 105 oyda kaldı.

Hırvat Bakan Buric, yeni görevine 18 Eylül 2019 günü başlayacak.

OYLAMAYA RUS HEYETİ DE KATILDI!

Öte yandan Genel Sekreterlik oylamasının hemen öncesinde, 25 Haziran 2019 günü AKPM’de yapılan skandal bir oylamayla, Konsey’e geri dönen Rus heyetinin, oy kullanma gibi tüm yetkileri geri verildi ve oylamaya katıldı.

İşgalci Rusya’nın Konsey’de yeniden temsilci bulundurması ve oy hakkının iadesine sert tepki gösteren Ukrayna heyeti ise oylamaya katılmadı.

AKPM’NİN YENİ GENEL SEKRETERİ BURİC KİMDİR?

Tam adı Marija Pejcinovic Buric olan 1963 doğumlu yeni Genel Sekreter, Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) üyesi. İyi derecede Fransızca, İngilizce ve İspanyolca bilen Buric, İktisat eğitimi almış ve Dış Ticaret Uzmanlığı bulunuyor. Hırvat parlamentosunda ve Hırvat siyasetinde aktif bir şekilde rol oynayan Buric, 2004 yılından bu yana Bakanlık seviyesinde, Hırvatistan ile Avrupa Birliği arasındaki müzakereleri yürütüyor.

Halen Hırvatistan’ın Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı görevini yürütmekteydi.