Hırsızlık raporu: Rusya, Ukrayna'dan 500 bin ton tahıl ve 11 bin ton metal çaldı

Ekonomi
qha muhabir
27 Temmuz 2022, 14:36
qha muhabir
27 Temmuz 2022, 14:36

Rus işgal güçlerinin Ukrayna varlıklarını çalmasıyla ilgili rapor yayımlandı. Raporda, 50 gizli hırsızlık vakası tespit edildi ve Rusya tarafından 500 bin ton tahıl ile 11 bin ton metalin çalındığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna varlıklarını çalması ve etkileri üzerinde araştırma yapan Rus Korsanlığı Araştırma Girişimi, Rusya’nın tahıl ve çelik gibi Ukrayna varlıklarını yağmalamasının büyüklüğünü ve potansiyel etkisini ortaya koyan Rusya Hırsızlık Raporu’nu yayımladı.

Raporda, Rus işgal güçlerinin Ukrayna’da yaptığı yaklaşık 50 gizli hırsızlık vakası tespit edildi ve sürekli artan 500 bin tondan fazla buğday, mısır ve arpanın ülkeden sevk edildiği tahmin edildi.

Müfettişler, Rusya’nın, Mariupol’da kuşatma altına aldığı Azovstal çelik fabrikası tesislerinden toplam değeri 166 milyon doları aşan 11 bin tondan fazla metal ürünü çaldığını da ortaya çıkardı.

Müfettişler ayrıca Rusya tarafından her an çalınabilecek durumda olan gemilere yüklenen 28 bin ton çelik ürünleri ve limanda tutulan yaklaşık 200 bin ton metal daha buldular.

“TAHILIN ÇALINMASI SAVAŞIN ZAYİATINI ARTIRACAK, DİĞER ÜLKELERİ ETKİLEYECEK”

Rapora göre usya’nın yasadışı faaliyetleri, tasarlanmış kıtlık korkularına yol açtı ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik etki, dünya çapında şimdiden hissedilmeye başlandı.

Raporda “Yüz binlerce ton tahılın ve diğer tarım ürünlerinin çalınması ve yok edilmesi, bu savaşın zayiatını artıracak ve Ukrayna tahılına bel bağlayan birçok ülkede etki gösterecek” ifadeleri kullanıldı.

Rus Korsanlığı Araştırma Girişimi (ISRP), Rusya’nın Ukrayna varlıklarını çalmasının ani ve uzun vadeli etkilerinden endişe duyan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükumeti eski yetkilileri, uluslararası ticaret uzmanları, ulusal güvenlik uzmanları ve araştırma analistlerinden oluşuyor.