Hikmet Sami Türk: Şimdi sıra KKTC’nin tanınmasına geldi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
03 Haziran 2019, 17:41
Ömer Cihad Kaya
03 Haziran 2019, 17:41

Türkiye Cumhuriyeti eski Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI, KKTC’Yİ TANIMALIDIR”

Eski bakan Türk, “KKTC’nin Türkiye dışında başka devletlerce de tanınması zamanı çoktan gelmiştir. Bu açıdan şimdiye değin Ada’da tek devlet olarak Rumların elinde kalan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayı sürdüren İİT ülkelerinin KKTC’yi tanımaları büyük önem taşımaktadır. KKTC ile asıl dayanışma böyle olur” değerlendirmesinde bulundu.

Mekke’de toplanan 14. İslâm İşbirliği Teşkilâtı (İİT) Zirvesi’nin açıklanan sonuç bildirgesinde üye ülkelerden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile “dayanışma içerisinde” olmalarının istenmesi üzerine hakkında da konuşan Türk, “İİT Zirvesi Sonuç Bildirgesi’nde üye ülkelere yapılan KKTC ile dayanışma çağrısı, İslâm ülkeleri iş birliği örgütünün KKTC konusundaki sessizliğine son vermesi bakımından olumlu bir adımdır; ama yetersizdir. Asıl sorun, 15 Kasım 1983 günü Kuzey Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi’nin Birleşmiş Milletler Antlaşması’yla da tanınan milletlerin kendi kaderini belirleme hakkını kullanarak ilân ettiği KKTC’nin kuruluşundan bu yana geçen 36 yıl içinde Türkiye dışında bir ülke tarafından tanınmamasından kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.