Hidroelektrik zengini Kırgızistan, enerji ihraç etmeye hazırlanıyor

19 Ekim 2019, 09:40

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, kurulu güç bakımından ülkenin en büyük hidroelektrik santrali olan Toktogul HES’te incelemelerde bulundu.

Burada yaptığı konuşmada, ülkenin güneyindeki Toktogul ilçesinin adını taşıyan HES’te gerçekleştirilen 1. faz yenileme çalışmalarını değerlendiren Ceenbekov, “Ulusal enerji sisteminin Avrasya pazarında rekabetçi olması gerekiyor. Kırgızistan, CASA-1000 projesi kapsamında elektrik ihracatı konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır olmalı. Projenin etkili şekilde uygulanması, ülkenin Güneydoğu Asya ülkelerine ihracat potansiyelini önemli ölçüde artıracak.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKE İHTİYACININ YÜZDE 40’I BU BARAJDA ÜRETİLİYOR”

Ceenbekov, Kırgızistan’ın elektrik tüketiminin yıllık 12,5 milyar kilovatsaat olduğuna ve bunun 6 milyar kilovatsaatinin Toktogul HES’te üretildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Ülkenin mevcut hidroelektrik santrallerinin rehabilitasyonuna, enerji hatlarının ve yardımcı trafo merkezlerinin modernizasyonuna ihtiyacı var. Ülke elektriğinin yüzde 90’ı hidroelektrik santrallerinde üretiliyor. Toktogul rezervuarı Orta Asya’daki en büyük rezervuarlar arasında. Söz konusu santralin ülke için önemi çok yüksek. Ülke ihtiyacının yüzde 40’ı bu barajda üretiliyor.”

GÜNEYDOĞU ASYA ÜLKELERİNE ENERJİ İHRACATI YAPILACAK

Ceenbekov, Asya Kalkınma Bankasının desteğiyle Toktogul HES’te gerçekleştirilen 1. faz yenileme çalışmaları kapsamında, 55 milyon dolar değerinde ana elektro-mekanik ekipman, güç transformatörleri ve kablo hatlarının yenilendiğini dile getirdi.

Kırgızistan mevcut hidroelektrik santrallerini yenileyerek Güneydoğu Asya ülkelerine enerji ihracatı için altyapı hazırlıyor.

hidroelektrik
Kırgızistan
Bunlara da bakın: