Herson'da Zaporijya Kozakları ile Kırım Hanlığının imzaladığı anlaşmaya ithaf edilen anıt açıldı

Güncel
Anife Bilal
29 Ekim 2019, 20:33
Anife Bilal
29 Ekim 2019, 20:33

Ukrayna’nın Herson İlinde Zaporijya Kozakları ile Kırım Hanlığı arasında imzalanan ilk anlaşmaya ithaf edilen anıtın açılışı düzenlendi.

Geniçesk Kaymakamı Yardımcısı Gülnara Bekirova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, 24 Ekim 2019 tarihinde Herson İlinin Verhnyorogaçınskıy İlçesindeki Berejanka köyünde Zaporijya Kozakları ile Kırım Hanlığı arasında imzalanan ilk anlaşmaya ithaf edilen anıtın açılış töreninin düzenlendiğini bildirdi.

Anıt açılış törenine birçok kişinin katıldığını belirten Bekirova, “Bu tür etkinlikler sık sık yapılmaz. Bana kurdeleyi kesme ve anıtı açma görevi verildiği zaman gözyaşlarımı tutamadım. Daha sonra ilçe Kaymakamı Tarasova N. O. ve İlçe Meclisi Başkanı Nesterenko G. I. yaptıkları konuşmalarında söz konusu anıtın açılışının önemini vurguladı ve yakın zamanda Kırım Tatarlarının tarihi vatanlarında yine rahatlık içinde yaşayabileceği konusundaki umutlarını dile getirdiler.” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında anıt çerçevesindeki alanda temizlik yapıldı ve Dostluk Parkının açılışı yapıldı ve parkta ağaçlar dikildi.

Açılış töreninde Kırım Tatar ve Ukrain halk yırları icra edildi ve Ukrayna halk dansları sergilendi.