Herson'da Kırım Tatar Soykırım Kurbanları anıldı

Güncel
Anife Bilal
17 Mayıs 2021, 10:31
Anife Bilal
17 Mayıs 2021, 10:31

Ukrayna’nın Herson şehrinde 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’ne ithaf edilen anma konseri düzenlendi. Konserde, Kırım Tatar şarkıcı Camala ve Kırım Tatar dans toplulukları sahne aldı.

Ukrayna’nın Herson kentinde 15 Mayıs 2021’de düzenlenen etkinlikte, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanları anıldı. Etkinliğin organizatörü GOGOLFEST’ten yapılan açıklamada, “‘Hatırlıyoruz’ isimli anma akşamı gerçekleşti ve bize göre görevini yerine getirdi. Sanat aracılığıyla 1944 yılında Kırım Tatarlarının başına gelen olayları duygusal bir şekilde anlattı.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIM TATAR SANATÇI CAMALA SAHNE ALDI

Anma konseri, Kırım Tatar şarkıcı Camala, Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev ve DahaBraha müzik grubunun katılımıyla gerçekleşti. Bunun dışında etkinlikte Emine, Dalgalar ve Lale isimli Kırım Tatar dans toplulukları ve Ateş perküsyon grubu sahne aldı.

Herson’da düzenlenen anma etkinliğiyle ilgili sosyal medyada açıklamada bulunan Camala, “Herson’da dünya çapında bir etkinlik düzenlendi. Her şey üst seviyedeydi. İlk saniyeden son saniyesine kadar sahnede sergilenen müzik, gösteriler, sanatçılar, performanslar, duygular. Anlayış, üzüntü ve sevgi dolu anma akşamı. Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma akşamı. Dünyada olabildiğince çok insanın görmesi gereken bir anma etkinliği.” diye kaydetti.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.