Herson'da Kırım Tatar kültür merkezi açıldı

Güncel
Anife Bilal
16 Eylül 2021, 16:57
Anife Bilal
16 Eylül 2021, 16:57

Ukrayna’nın Herson kentinde Kırım Tatar kültür merkezi açılışı yapıldı. Herson’da yaşayan Kırım Tatarları, artık bu merkezde bir araya gelebilecek.

Herson’da, dün Küreş Kırım Tatar Vakfı‘nın bina açılışı gerçekleşti. Vakfın gösterdiği çabalar sonucu Herson’da yaşayan Kırım Tatarları kendi kültür sanat merkezine sahip oldu. Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra, Herson’da yaşayan Kırım Tatarlarının sayısı arttı ve insanlar bir araya gelebilmek, etkinlikler düzenlemek için bir alana ihtiyaç duymaya başladı.

Açılış etkinliğinde konuşan Kureş Kırım Tatar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Liliya Caksim, “İşgalden sonra birçok Kırım Tatarı yarımadayı terk etmek zorunda kaldı. Bu yüzden topluluğumuz arttı. Kültürümüzü geliştirmek ve korumak ayrıca Kırım Tatar bir araya gelebilmek için mekana ihtiyaç duymaya başladık. Burası görevlerimizi yerine getirmek için toplanabileceğimiz bir yer olacak. Ana görevimiz, Kırım Tatar tarihi, kültürü ve geleneklerinin geliştirilmesi, korunması ve yaygınlaştırılmasıdır” dedi.

Kureş Kırım Tatar Vakfı Müdürü İbragim Süleymanov, yıllar boyunca Herson’da yaşayan Kırım Tatarları yerel yönetiminden bina sağlama konusunda yardım istediğini anlatarak, “Bize sadece sözde destek verildi bu yüzden kendimiz faaliyete geçme kararı aldık” değerlendirmesini yaptı.

AÇILIŞTA KEMAN DİNLETİSİ YAPILDI

Açılış etkinliğinde genç Kırım Tatar sanatçı Rüstem Emiratlı keman dinletisi gerçekleştirdi. Ayrıca “Kırım: Ukrayna için 25 yıl süren mücadele” isimli belgeselin gösterimi yapıldı.

Açılan merkezde sanat ve sivil etkinliklerin düzenleneceği ve Kureş Radyosu’nun bu binadan yayın yapacağı bildirildi.