Herson'da iç sığınmacılar için planlanan Kırım Evi Kültür Merkezi açılacak

Güncel
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 19:37
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 19:37

Ukrayna’nın Herson kentinde, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ardından yarımadayı terk ederek; bölgeye iç sığınmacı olarak yerleşen kişiler için Kırım Evi Kültür Merkezi açılacak.

Bir dizi incelemede bulunmak üzere Herson’da bulunan Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Konseyinin toplantısında konuşan Herson Valisi Yuriy Gusev, bölge yönetimi ve Kırımlı iç sığınmacıların Kırım Evi konusu üzerinde çalıştığını kaydetti. Gusev, “Kırım Evi’nin açılmasını çok isterim. Bunu birlikte yapabilirsek çok minnettar olacağım.” ifadelerini kullandı.

KIRIM EVİ KÜLTÜR MERKEZİ GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Herson bölge yönetiminin iç sığınmacılar için her türlü koşulu oluşturmak istediğini ifade eden Gusev, bunun için gerekli çalışmalara da başladıklarını bildirdi. Söz konusu toplantıda, bölgede bulunan iç sığınmacıların temsilcileri de yer aldı. Temsilciler, Kırım Evi Kültür Merkezinin hayata geçirilmesi noktasında desteklerini bildirdi.

Kırım Evi’nin hayata geçirilmesiyle, işgal altındaki Kırım’dan bölgeye gelen pek çok Kırım Tatarının ihtiyaçlarının karşılanması bekleniyor.