Henüz 26 günlük öğretmendi… 27 yıl önce şehit edildi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2020, 15:57
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2020, 15:57

İlk öğretmenlik görevini Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yapan Neşe Alten, henüz yirmi altı günlük öğretmenken babası ile birlikte yaşadığı evini basan PKK’lı teröristler tarafından kurşuna dizilerek acımasızca katledildi. Geride kalan 27 yıla rağmen acıları hala taze…

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Çavuşlu Köyü İlkokulu’nda görev yapmak üzere giden Neşe Alten ve onu yalnız bırakmak istemediği için birlikte Bismil’e gelen babası Hasan Alten, 26 Ekim 1993’te PKK’lı teröristlerce şehit edildi.

HENÜZ 26 GÜNLÜK ÖĞRETMENDİ

Henüz 26 günlük öğretmen olan ve 21 yaşında teröristlerin hedefi olan Neşe öğretmen ve babasının şehit edilmesi, bölücü terör örgütünün çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermişti. Aradan geçen 27 yılda yaşadığı acının izlerini silemeyen 83 yaşındaki anne Nazife Alten, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesindeki evinde kızının ve eşinin fotoğraflarına bakarak teselli buluyor.

Anne Alten, 2019 yılındaki basına yansıyan açıklamalarında, kızının sevinçli bir şekilde, çocukları eğitimle buluşturmak, vatanına, milletine bağlı bireyler yetiştirmek için Diyarbakır’a gittiğini ifade etti.

“ÇOCUKLAR TÜRKÇE BİLMİYOR”

Nazife Alten, kızının mesleğini çok sevdiğini ve heyecan duyduğunu söyleyerek “Öğretmen olunca ablasıyla gidecekti Diyarbakır’a ama sonra babası ‘ben götüreceğim’ dedi. Olay yaşanmadan bir gün önce konuştuk, sesi kısık geliyordu. ‘Kızım ne oldu, neden sesin kısıldı?’ diye sordum. Anne çocuklar Türkçe bilmiyor, onlara ders anlatmaktan, ders çalıştırmaktan sesim kısıldı’ dedi.” dedi.

Nazife Alten, kızıyla eşinin ölüm haberini alınca adeta dünyasının başına yıkıldığını ve o anı ilk günkü gibi hatırladığını belirterek yaşadıklarını şu ifadelerle kaydetti:

“Ben bahçede su ısıtıyordum. İçeride ablaları, ağabeyleri kızımın ölüm haberini almış ama bana söylemiyorlar. Sonra oğlum geldi yanıma. Baktım gözleri kanlanmış. ‘Ne oldu oğlum gözlerin kanlanmış’ dedim. ‘Çocuk uyutmadı anne, ondan’ dedi. O, haberi almış ağlamış, gözleri ondan kanlanmış. Olay olmadan önceki gece televizyonda şehit olan öğretmenler geçti. Biz komşularla onlara çok ağladık ama bizimkileri görmedik o akşam.”

Alten, “Kızım şehit edileli 26 sene oldu. Bu sürede ülkemizde çok şehit verdik. Ben artık ‘kızım unutulur’ diyordum. 26 senedir Allah’ıma şükürler olsun kızım hiç unutulmadı. Kızıma ilgi daha da arttı. Okullara, sokağımıza ismi verildi.” dedi.

KIZININ HASRETİNİ ZİYARETİNE GELEN ÖĞRETMENLERLE DİNDİRİYOR

Kendisini ziyarete gelen öğretmenlerle kızının hasretini dindirmeye çalıştığını anlatan Nazife Alten, evine gelen öğretmenleri görünce çok duygulandığını, hem üzüntüden hem de sevinçten ağladığını ifade etti.

Kızının, kendisinin de okuma yazma öğrenmesine vesile olduğuna değinen Alten, şöyle konuştu:

“Birgün ben bağdan geldim. Neşe de geldi, ablalarıyla sevinç içindeler. Neşe, ‘anne seni okula yazdırdım’ deyince, ben ‘bağdan geldim, size yemek yapacağım, ne zaman okula gideceğim’ dedim. Ben bağırınca onlar üzüldüler, odaya kapandılar. Sonra babaları gelince çocukları topladı, ‘annenize yardım edeceğiz, o da okula gidecek’ dedi. Sağ olsun hepsi bana yardımcı oldu, okula gittim, okuma yazma öğrendim. Allah nur içinde yatırsın. Kızım benim okuma yazma öğrenmeme vesile oldu.”