Hem sürgünü hem işgalcilerin baskılarını hatırlattılar: Riga'da Kırım Tatarlarına destek eylemleri

Haberler
Anife Bilal
25 Nisan 2019, 16:13
Anife Bilal
25 Nisan 2019, 16:13

Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla Letonya başkenti Riga’da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Ukrayna’nın Letonya Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, Letonya’nın İşgali Müzesi’nde dün Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un katılımıyla Anton Namlyuk’un hazırladığı fotoğraf sergisinin açıldığını bildirildi. Gazeteci Anton Namlyuk’un hazırladığı sergide yer alan fotoğraflar üzerinden Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da babaları siyasi güdümlü davalar çerçevesinde tutuklu bulunan ve işgalcilerce vurulan “teröristin çocuğu” etiketiyle büyümek zorunda kalan 16 çocuğun hikayesi aktarıldı.

Sergi açılışında konuşan KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, işgale karşı çıkan Kırımlıları yarımadanın dışına itmek için Rusya’nın Kırım’da uyguladığı hibrit yöntemleri anlattı.

Ukrayna’nın Letonya Büyükelçisi Oleksandr Mişçenko, Rus işgalci yönetiminin Kırım Tatarlarına karşı baskı uygulayarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini, Rusya’nın aynı zamanda çocukların çocukluğunu elden aldığını ve yarımadada korku ve terör atmosferini yarattığını kaydetti.

Bunun dışında Riga’da Özgürlük Anıtı yanında, Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde büyük Kırım Tatar bayrağı açıldı. Eyleme katılan aktivistler, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e (Kiev) dönecek olan Kırım Tatar bayrağını açarak imzaladılar.

Aynı gün içinde Riga’da bir anlamlı eylen daha düzenlendi. Kronvalda Parkında, Kırım ıhlamuru ağacı fidanları dikildi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “Letonya Ağaç Bilimi Birliği, Ukrayna’ya ve Rus işgalcilerin baskılarının kurbanı olan Kırım Tatar halkına destek göstermek için bu yılı ülkede “Kırım Ihlamuru Yılı” olarak ilan etti. 4 metre uzunluğunda ve 50 kilogram ağırlığındaki üç ağaç zamanla bir ağaç olarak birleşecek ve Ukrayna’daki birleşen halkları temsil edecek. ” denildi.