Helsinki Komisyonu’ndan Kırım’ın işgalinin 5. yıl dönümü mesajı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2019, 22:41
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2019, 22:41

ABD Kongresine bağlı Helsinki Komisyonu, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 5. yıl dönümüne binaen bir mesaj yayımladı.

15 Mart tarihinde Helsinki Komisyonu Başkanı Alcee L. Hastings ve Eş Başkan Senatör Roger Wicker’a atfen yayımlanan mesajın, Kırım’da Rusya’nın düzenlediği yasa dışı referandumun yıl dönümüne binaen hazırlandığı ifade edildi.

Açıklamada Rusya’nın işgal sırasında ve sonrasında yaptığı ihlaller vurgulanarak, “Biz unutmayacağız; Kırım Ukrayna’dır” ifadesi yer aldı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Washington-Kırım’da Rusya’nın organize ettiği referandumun beşinci yıl dönümünde Helsinki Komisyonu Başkanı Alcee L. Hastings ve Eş Başkan Senatör Roger Wicker aşağıdaki ifadeyi yayımladı:

Beş yıl önce Rusya hükûmeti, Ukrayna topraklarında sahte bir referandum düzenleyerek yasa dışı Kırım işgalini meşrulaştırmaya çalıştı. Bu sözde oylamayı düzenleyerek, Kremlin açıkça uluslararası hukuku küçümsedi. Tanım gereği, silahlı işgal altında yaşayan vatandaşlar, kolektif (olarak) kaderlerini belirleme özgürlüğünden yoksundur.

Bu trajik yıl dönümü aynı zamanda bize acıyı da hatırlatıyor, Kırım’dan kaçmak zorunda kalan masum Ukrayna vatandaşlarına ve geride kalanlara da zarar vermeye devam ediyor. Kırım Tatarları ve Oleg Sentsov da dahil olmak üzere yasa dışı Rus işgaline itiraz eden eylemciler gibi etnik azınlıklar, Rusya hükûmeti tarafından zulüm ve şiddetin hedefidir.

Biz unutmayacağız; Kırım Ukrayna’dır.

Rus kuvvetleri ilk olarak Şubat 2014’te Kırım’ı işgal etti. O zamandan beri; Helsinki Komisyonu, o zamanki Devlet Sekreteri Yardımcısı Victoria Nuland’la Nisan 2014’te yapılan bir oturum; Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da insan hakları ihlallerine ilişkin Aralık 2015 ve Kasım 2016 tarihli brifingler; Rusya’nın Oleg Sentsov ve Ukrayna vatandaşlarına yönelik insan hakları ihlalleriyle ilgili Nisan 2017 tarihli brifing; Avrupa’da artan Rus askeri tehdidi üzerine Mayıs 2017’de bir oturum ve AGİT’in o zamanki Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Genel Müdür Yardımcısı Alexander Hug ile ABD Ukrayna Müzakereleri Özel Temsilcisi Kurt Volker ile brifingler de dahil olmak üzere Ukrayna’daki savaş hakkında birçok oturum ve brifing düzenlendi.”