Hayrettin Karaca, Çarşamba günü son yolculuğuna uğurlanacak

Güncel
Ömer Kaya
21 Ocak 2020, 12:00
Ömer Kaya
21 Ocak 2020, 12:00

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı ve Çift Geyik Karaca firmasının kurucusu, Kırım Tatar kökenli Hayrettin Karaca, Çarşamba günü son yolculuğuna uğrulanacak.

Karaca’nın cenaze töreniyle ilgili, TEMA Vakfından yapılan açıklamada, “Kurucu Onursal Başkanımız ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca’yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm ülkemizin başı sağ olsun. Kendisini son yolculuğuna 22 Ocak Çarşamba günü öğle namazına müteakip İstanbul’da Fatih Camii’nden uğurlayacağız.” denildi.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

4 Nisan 1922 Balıkesir Bandırma doğumlu, TEMA Vakfı kurucusu, Çift Geyik Karaca’nın sahibi Kırım Tatar kökenli Hayrettin Karaca, 20 Ocak 2020 günü hayata veda etti.

Karaca’nın babası Hocazade Halil Efendi ve annesi Zehra Hanım Kırım’dan Türkiye’ye gelmişti. Hayrettin Karaca, liseyi bitirdikten sonra ailesinin işinin başına geçip triko-örme olan bu işi ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri yaptı. TEMA’nın kurucusu olarak bilinen Hayrettin Karaca’nın hayatı başarılarla doluydu. Sosyal sorumluluk projeleri ile de bilinen ve “Toprak Dede” olarak anılan Hayrettin Karaca 97 yaşında hayatını kaybetti.

Hayrettin Karaca Alternatif Nobel ödülüne layık görülmüş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da ‘Orman Kahramanı’ seçilmişti.