Hayatını Kırım davasına adayan Adnan Süyen'in vefatının 6'ncı yıl dönümü

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
05 Ocak 2020, 12:16
Mehmet Berk Yaltırık
05 Ocak 2020, 12:16

Kırım davasına hayatını adayan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesinin merhum Başkanı Adnan Süyen, 6 yıl önce bugün aramızdan ayrılmıştı. Süyen her yıl mezarının başında dualarla anılıyor.

Süyen, geçirdiği kalp krizi sonucu 5 Ocak 2014 tarihinde yaşama veda etmişti. 6 Ocak 2014’te Bursa Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından Pınarbaşı’ndaki aile kabristanına defnedilmişti.

VATAN KIRIM’DA ADINI TAŞIYAN CAMİDE DUALARLA ANILMIŞTI

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesinin merhum Başkanı Adnan Süyen, 9 Nisan 2019’da işgal altındaki vatan Kırım’da adını taşıyan camide dualarla anılmıştı.

Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinden, yüreği her daim Kırım davası için atan Süyen’in girişimleri ve Bursa’daki Kırım Tatarlarının maddi desteğiyle, Küleç Meçit köyünde yaptırılan caminin temeli, 11 Aralık 2013’de törenle atılmıştı.

Temel atma töreni, merhum Adnan Süyen ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un katılımıyla gerçekleştirilmişti. Yerel cemaat ve Bursa’daki Kırım Tatarlarının başvurusu üzerine,  Adnan Süyen’in yapmış olduğu çalışmalara bir şükran simgesi olarak Küleç Meçit’te inşa edilmekte olan camiye 59 yaşında hayatını kaybeden merhum Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Adnan Süyen’in adı verilmişti. Adnan Süyen Camii, 2014 Temmuz ayında ibadete açılmıştı.