Hayatını kaybeden Kırımlı gazeteci Pilunskıy'ın oğluna 50 yıl Kırım'a giriş yasağı

Haberler
E. K.
26 Kasım 2021, 14:29
E. K.
26 Kasım 2021, 14:29

Rus işgalciler, geçen günlerde hayatını kaybeden Kırımlı yazar, gazeteci ve siyasetçi Leonid Pilunskıy’ın oğlu kameraman Yaroslav Pilunskıy’ın 50 yıl süreyle Kırım’a girişini yasakladı. Yaroslav Pilunskıy, işgalcilerin uyguladığı giriş yasağı nedeniyle işgal altındaki Kırım’a gidip babasını son yolculuğuna uğurlayamadığını, babasının toprağa verildiği günü, Ukrayna’nın ana kısmı ile Kırım arasındaki idari sınırda geçirdiğini belirtti.

Geçen günlerde hayatını kaybeden Kırımlı yazar, gazeteci ve siyasetçi Leonid Pilunskıy’ın oğlu kameraman Yaroslav Pilunskıy’ın 50 yıl süreyle Kırım’a girişi yasaklandı. Yaroslav Pilunskıy, sosyal medya hesabı üzerinden 25 Kasım’da yaptığı açıklamada, Rus işgalcilerin kendisine uyguladığı giriş yasağından dolayı, geçen günlerde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden babası Leonid Pilunskıy’ı son yolculuğuna uğurlayamadığını kaydetti. Pilunskıy, babasının cenaze merasiminin yapıldığı sırada Ukrayna’nın ana kısmı ile Rus işgali altında bulunan Kırım arasındaki idari sınıra gittiğini belirtti.

Pilunskıy, “Bugün babam son yolculuğuna uğurlandı. Bu zamanı, Kırım sınırında geçirdim. Vatanıma girişim 2050 yılına kadar yasaklandı. İşgalciler için tehlike oluşturduğumun farkında bile değildim.” ifadelerini kullandı.

Kırım idari sınırında işgalci güçlerce konuştuğunu ifade eden Yaroslav Pilunskıy, “sınırdaki” işgalci görevlilerin kendisine ne işle uğraştığını ve neden Kırım’a girişinin yasaklandığını sorduklarını aktardı.

Cenaze merasimine video bağlantı aracılığıyla katıldığını belirten Yaroslav Pilunskıy, babasının Ukrayna milli marşı eşliğinde son yolculuğuna uğurlandığını kaydetti.

Kırım Tatar halkının destekçilerinden biri olan yazar ve gazeteci, Kırım Özerk Cumhuriyeti eski milletvekili Leonid Pilunskıy koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 21 Kasım 2021 tarihinde yaşamını yitirdi. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgali sırasında Kırım milletvekili olan Pilunskıy, işgali kınamış ve siyasi hayatına son vererek yazarlık faaliyetlerine odaklanmıştı.