"Hayatı yeniden yeşertelim!" kampanyası ile Ukrayna-Türkiye Dostluk Ormanı oluşturuluyor

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ocak 2022, 00:27
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ocak 2022, 00:27

Türkiye’nin ormanlık alanlarında 2021 yılı yaz aylarında çıkan yangınlar sonrasında, Ukrayna’daki Hayat Yardım Vakfı, TURKSİD Ukrayna Derneğinin desteği ile “Ukrayna-Türkiye Dostluk Ormanı” oluşturmak amacıyla “Hayatı yeniden yeşertelim!” adlı yardım kampanyası düzenledi. Ormanın oluşturulması için toplanan bağışlar, kampanyanın öncüsü Ukrayna heyetinin bugünkü Ankara ziyareti sırasında, Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınlarıyla Mücadele Hizmetlerini Destekleme Vakfına (OGEM-VAK) teslim edildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi ve Hayat Yardım Vakfı Başkanı Gayana Yüksel, Hayat Yardım Vakfının Yönetim Kurulu Üyesi Oya Deniz Çongar Şahin ve TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Dairesi Başkanlığı tarafından kurulan Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınlarıyla Mücadele Hizmetlerini Destekleme Vakfını (OGEM-VAK) bugün Ankara’da ziyaret etti. Ukrayna ve Türkiye heyetinin bir araya geldiği toplantıda, Hayat Vakfının TURKSİD Ukrayna Derneğinin desteği ile Türkiye için başlattığı “Hayatı yeniden yeşertelim!” kampanyası sırasında toplanan bağışlar, vakfın Yönetim Kurulundan Mustafa Akkız’a bir protokol imzalanarak teslim edildi.

UKRAYNA-TÜRKİYE DOSTLUK ORMANI ŞUBAT’TA KURULACAK

Şubat 2022’nin sonunda, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında; Mersin, Adana, Antalya veya Muğla şehirlerinin birisinde seçilecek olan bir alanda 10 bin fidanın dikilmesiyle oluşacak bir “Ukrayna-Türkiye Dostluk Ormanı” kurulacak. Şu anda ise ormanın kurulacağı alanın belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

2021’DEKİ TÜRKİYE’DE ORMAN YANGINLARI

28 Temmuz 2021’de Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye’nin birçok şehrine yayılan orman yangınları 12 Ağustos 2021 itibarıyla; çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 49 ilde çıktı. 299 orman yangınında 8 kişi hayatını kaybederken, yüzbinlerce hektar orman ve yerleşim yeri küle döndü, binlerce hayvan can verdi.

Yangınların başların, beş gün içinde 35 ilde 125 orman yangını çıktı. Bunlardan 117’si daha sonra kontrol altına alındı. Manavgat’ta meydana gelen faciada 7 kişi öldü, 507 kişi yaralandı. Evlere ulaşan yangınlar büyük bir trajediye sahe oldu. Yangın, ormanda yaşayan hayvanları da etkiledi. İnsanların evleri, geçim kaynakları, işyerleri ve turistik tesisler de dahil olmak üzere yüzlerce bina ateşe teslm oldu.
Temmuz sonunda durum kontrol altına alındı ​​ve yangınların etkisi geçti.

UKRAYNALI DERNEKTEN YARDIM KAMPANYASI

Ukrayna ve Türkiye vatandaşları tarafından kurulan Hayat Yardım Vakfı, orman yangınlarıyla sarsılan Türk halkına destek olmak için bir kampanya başlattı. Kampanyanın başında da duyurulduğu üzere “Ukrayna-Türk Dostluk Ormanı” fonlarının, yeni bir doğal afet durumunda Türkiye’ye yardım etmek için kullanılacağı belirtildi.
Ukrayna-Türkiye Dostluk Ormanı’nın organizasyonu ve oluşturulması için kaynak yaratma, Temmuz-Eylül 2021 döneminde gerçekleşti.