Hatay'daki orman yangınında soğutma çalışmaları tamamlandı

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ekim 2020, 17:58
Ozan Barış Erim
12 Ekim 2020, 17:58

Hatay’ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde kontrol altına alınan orman yangınında, 2 gün süren soğutma çalışmaları tamamlandı. Yanan alanlarda yapılan temizlik çalışması sonrasında ağaçlandırma yapılacak.

Hatay’da bölücü terör örgütü PKK’ya bağlı “Ateşin Çocukları” adlı terör oluşumunun üstlendiği orman yangının kontrol altına alınmasından sonra başlayan soğutma çalışmaları bugün tamamlandı.

EKİPLER KONTROLLÜ OLARAK BÖLGEDEN AYRILIYOR

Soğutma çalışmalarına Hatay’ın yanı sıra çevre illerden gelen çok sayıda arazöz, su tankı, iş makinesi ve yer işçisi katıldı. Ekipler çalışmalarını tamamlayarak kontrollü olarak bölgeden ayrılmaya başladı.

PKK’YA BAĞLI TERÖR OLUŞUMU ÜSTLENMİŞTİ

Hatay’ın Belen ilçesi Sarımazı Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 9 Ekim 2020 tarihinde çıkan, rüzgarın da etkisiyle İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçrayan yangında, bazı yerleşim yerleri ve araçlar zarar görmüştü. Orman yangınlarını terör örgütü PKK’ya bağlı “Ateşin Çocukları” adlı terör oluşumu üstlenirken yüzlerce ekip karadan ve havadan yangına müdahale etti. Yerleşim yerlerine sıçrayan yangınla insanlar bölgeden sevk edilirken, PKK ve YPG’li hesaplar sosyal medya üzerinden terör propagandası yaptı. Dün bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınla ilgili gözaltına alınan 4 şüpheliden 2’sinin savcı tarafından serbest bırakıldığını ve 2 yeni daha şüphelinin olduğunu açıklamıştı.