Harkiv’de Azerbaycan Fahri Konsolosluğuna silahlı saldırı!

07 Kasım 2020, 18:55

Ukrayna’nın Harkiv şehrinde Azerbaycan’ın Fahri Konsolosluğuna silahlı saldırı düzenlendi. Ukrayna kolluk güçleri kimliği belirsiz saldırganların yakalanması için soruşturma başlatırken, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı radikal Ermenilerin Azerbaycan temsilciliklerine yönelik tehditlerini hatırlattı.

Azerbaycan’ın Harkiv Fahri Konsolosluğunun resmi sitesi üzerinden yapılan açıklamada, bu gece saat 02.30 civarında kimliği belli olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırı sırasında konsolosluğa 6 el ateş edildiği bildirildi.

PENCERE VE KAPILAR KIRILDI

Saldırı esnasında binada kimse olmadığı, bu nedenle kimse zarar görmediği, sadece binadaki pencere ve kapılar kırıldığı belirtildi.  

Konsolosluğun açıklamasında ayrıca güvenlik kameralarının silahlı iki kişiyi kaydettiği ifade edildi.

Ukrayna kolluk kuvvetleri olayla ilgili soruşturma başlattı. 

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ: RADİKAL ERMENİLERİN TEHDİTLERİ BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ…

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınladığı açıklamada konsolosluğa yapılan saldırının radikal Ermenilerle bağlantılı olduğu vurgulandı.

Söz konusu açıklamada, “Son zamanlarda radikal Ermeni güçlerinin Azerbaycan’ın yurtdışındaki diplomatik misyonlarına yönelik oluşturduğu tehditler göz önüne alındığında, Harkiv’deki Fahri Konsolosluğumuza yönelik bu saldırı, bu tehditler bağlamında değerlendirilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

KONSOLOSLUKLAR KORUMA ALTINA ALINDI

Güvenlik güçlerinin saldırıyla bağlantılı kişilerin kimliğini tespit ediyor. Polisler Azerbaycan ve Ermenistan konsolosluk binalarını koruma altına aldığı öğrenildi.

Azerbaycan Fahri Konsolosluğu
Harkiv
saldırı
Bunlara da bakın: