Haradinaj “sınır” çıkışı: Sınırlar konusunu açan Balkanlarda yeni trajediler hazırlar!

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
24 Mart 2019, 16:36
Mehmet Berk Yaltırık
24 Mart 2019, 16:36

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Almanya’dan “Der Spiegel” Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Gazete, Sırbistan’a yönelik yüzde 100 vergi tedbirini kaldırmayı reddetmesi meselesiyle ilgili olarak Haradinaj’la röportaj gerçekleştirdi.

Kosova sınırlarının değişimi hususunda Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin yalnız kaldığını ifade eden gazete, müzakereler ve vizeler konusunda Kosova’ya netlik sunamayan AB yüksek temsilcisi Federica Mogherini’yi de ağır sözlerle eleştirdi. Der Spiegel, demecin başında savaş döneminde görev yapmasına binaen “eski milis” olarak tanımladığı Haradinaj’a şimdi “devlet adamı takımının” yakıştığını yazdı.

Vergi meselesiyle ilgili soru sorulması üzerine Haradinaj, Kosova’nın uluslararası örgüt ve kuruluşlara üyelik konusunda Sırbistan’ın engellerinden kurtulması ve bu ülke tarafından tanınmayı elde etmek için Kosova’nın bu adımı atmaya mecbur kaldığını belirtti.

Kosova Haber’in aktardığına göre sınırların değişimi ile ilgili soru üzerine Başbakan  Haradinaj, “Balkanlar’da trajediler her zaman sınırlar nedeniyle olagelmiştir, bu konuları açanlar yeni trajediler hazırlar.” cevabını verdi.