Halkın Hizmetkarı Partisi Lideri Arahamiya'dan, Kırım için şartlı su teklifi!

12 Şubat 2020, 11:23

Ukrayna’da Halkın Hizmetkarı Partisi Lideri David Arahamiya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas’tan Rus askeri güçleri çekmesi karşılığında işgal edilen Kırım’a su temin etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Pryamıy televizyon kanalında yayınlanan bir programa konuk olarak katılan Arahamiya, “Kırım’a su temin etmeye başlanır ve bunun karşılığında Donbas müzakereleri konusunda büyük bir avantaj elde edersek, benim şahsi fikrim bu iyi bir uzlaşma olacaktır.” diye konuştu.

Parti lideri, teröristlerin tamamen Donbas’ı terk etmesi ve Ukrayna’nın ilgili toprakları tamamen kontrol altına alması gerektiğini vurguladı.

ÇUBAROV: KIRIM’A SU VERMEK RUSYA’YA BİNLERCE KIRIM TATARI VE UKRAİNİ TESLİM ETMEK DEMEKTİR

Arahamiya’nın sözlerini yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Donbas’taki çatışmayı Kırım karşılığında çözme olanaklarının tartışılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Çubarov, “Bilmem ne kim topraklarımızla mı pazarlık edecek?! Devletimizde birileri Kırım’da yaşayan 500 bin Kırım Tatarı ve Ukraini teslim etmenin mümkün olacağını mı düşünüyor? Devletin bizi su veya Donbas’taki herhangi bir kombinasyon karşılığında satmasına izin vermemeliyiz.” dedi.

“KIRIM UKRAYNA EGEMENLİĞİ ALTINA DÖNDÜĞÜ ZAMAN SU TEKRAR VERİLMEYE BAŞLAYACAK”

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Başkanı Dmıtro Lubinets, Ukrayna milletvekillerinin işgal edilen Kırım’a su sağlanması konusuna olumsuz baktığını belirtti.

Komitenin işgal edilen Kırım’ın idari sınırındaki Kalançak kontrol noktasına gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yorum yapan Lubinets, “Kırım Ukrayna’nın egemenliği altına döndüğü zaman su tekrar verilmeye başlayacak. O zamana kadar bu konu ile manipule etme girişimlerini kabul etmiyoruz.” dedi.


Donbas
Kırım'ın işgali
su sorunu