Halep'teki Türkmen varlığının sembol ismi, yürekleri dağlayan sözleriyle kamuoyunda yankı bulmuştu: Zeliha Nine vefat etti

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2022, 00:16
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2022, 00:16

Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneğinin, Suriye Halep’teki Türkmen varlığının ve Türkmen davasının Türkiye kamuoyuna duyurulmasına vesile olan videosunda yer alan, kendisine Türkiye’den gelen yardımlara ilişkin yürekleri dağlayan sözleriyle hafızalara kazınan Zeliha Nine vefat etti.

Türkiye kamuoyunun, Kurt-ar’ın Türkiye’deki yardımları Halepli Türkmenlere ulaştırdığı sırada tanıdığı Türkmen Zeliha Nine, 90’lı yaşlarında hayata gözlerini yumdu. Zeliha Nine, Halep’in kuşatma ve ağır bombardıman altında olduğu sırada kendisine Türkiye’den gelen yardımları askerlerin daha çok ihtiyacı olacağı düşüncesiyle kabul etmek istemeyerek söylediği sözleriyle yürekleri sızlatmıştı.

Oğlu yaralanıp tedavi için ailesiyle birlikte Türkiye’ye getirildiği sırada o vatanından ayrılmamak için direnmişti. Zeliha Nine, bundan yaklaşık iki yıl önce yaşadığı yer, bölücü terör örgütü PKK’nın kontrolüne geçtikten sonra koşulların katlanılmaz boyuta ulaşmasının ardından Fırat Kalkanı Bölgesine getirilmişti.

Ayrıca Halep’in Türkmen mahallelerinden Höllük’te yaşayan 1930 doğumlu Zeliha Nine, evlerini harabeye çeviren Ruslara, 2016 yılında “Biz size ne yaptık?” demişti. Zeliha Nine, “Sivil yaşlı gözetmeden her yeri bombalayan Esed, Rusya ve İran’ı Allah’a havale ediyorum” diye feryat etmişti.

HALEPLİ ZELİHA NİNE, RUSYA’YA VE ESED’E BÖYLE SESLENMİŞTİ: “BİZ SİZE NE YAPTIK!”

Yılmaz Bilgen’in 2016 yılındaki haberine göre Halep’in Türkmen mahallelerinden Höllük’te yaşayan Zeliha Deveci, Suriye savaşının en acı boyutlarını anlatmıştı. Zeliha Nine, evlerini harebeye çeviren, evlatlarını katleden Ruslara, “Ey Rusya biz size ne yaptık?” diye seslenmişti. Derme çatma evinde yaşam mücadelesi veren, 8 yıl önce eşini kaybeden, 9 çocuğu Halep’i terk eden Zeliha Nine, evinden ayrılmayacağını söylemişti.
Rusların hava, Esed’in varil bombaları ile evi ve sokağı defalarca isabet alan Zeliha Nine, zalimleri Allah’a havale ettiğini belirtmişti. Rusların düzenledikleri hava saldırıları ile son 2 ay içerisinde Halep kasabasındaki Höllük, Haydariye, Beybiyn, İmzarat Şeyhıdır gibi Türkmen mahallelerini yerle bir ettiğini ifade eden Zeliha Nine şunları anlatmıştı: “Bombalar beni derme çatma evimden koparamayacak. Kanımın son damlasına kadar Höllük’ten ayrılmayacağım.”

“EVİMİ TERK ETMEM”

Türkmen Nine, bir sabah kapının önünde beklerken sokağa düşen 3 Rus füzesinden birinin evine isabet ettiğini ve evinin duvarında 1.5 metre genişliğinde delik açtığını anlatmıştı. Süren saldırılar karşısında kapısı ve penceresi yerinden çıkan duvarını çarşafla kapatan Zeliha Nine, “Bitmeyen bombardımanlar karşısında uyumayı unuttuk. Bize bu zulmü reva gören Esed, Rusya ve İran’ın, Allah tarafından mutlaka cezalandırılacağına inanıyorum. Bütün zorluklara rağmen muhaliflerin getirdiği yemeklerle ayakta kalmaya çalışıyorum. Sivil yaşlı gözetmeden her yeri bombalayan Esed, Rusya ve İran’ı Allah’a havale ediyorum. Yaşadığım toprakları terk etmeyi hiç düşünmüyorum” diye konuşmuştu.