Halaçoğlu: Yunanistan'da bir çeşme bile tamir ettiremiyoruz

25 Ekim 2019, 22:00

Yunanistan’da Osmanlı eserlerine yönelik yenileme çalışmalarına izin verilmiyor. Binlerce Müslüman’ın yaşadığı Atina başta olmak üzere Selanik’te dahi cami bulunmuyor. Konuya ilişkin değerlendirmeler yapan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, Selanik’te Müslüman cemaat olmasına rağmen halkın dükkanlarında namaz kıldığını belirtti.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, Atina yönetiminin Türkiye’nin ilgili kurumlarına eserlerin restorasyonuna izin vermediği iddialarına yönelik AA muhabirinine değerlendirmelerde bulundu.

Ülkede çok sayıdaki Osmanlı varlığının gösterilmek istenmediğini dile getiren Halaçoğlu, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerin “erken fetih” bölgeleri olduğunu hatırlattı.

Halaçoğlu, Yunanistan’ın 1912’de Türklerin elinden çıktığını anlatarak, “Bu sebeple Osmanlı’nın ciddi manada yatırımı var. Hükümet konağı, askeri hastane, postane, adliye dairesi, saat kulesi, hamamı, çeşmesi, köy okulu gibi son dönem her bölgeye ciddi anlamda yatırım olmuş. Antalya’da bile Rodos’ta olduğu kadar eser yok, her türlü mimari yapı var.” ifadelerini kullandı.

“BİR ÇEŞME BİLE TAMİR ETTİREMİYORUZ”

Halaçoğlu, son yıllarda onlarca kilisenin hizmete açıldığının altını çizerek, “Son 16 yıldır, takip edebildiğim kadarıyla, 84 tane Rum-Ortodoks kilisesini, paralarını biz vererek, Türkiye’de ibadete açtık, kültür merkezi oldu, belirli günlerde ibadete açılıyor.” dedi.

Buna karşın Selanik’te Müslüman cemaat olmasına rağmen halkın dükkanlarında namaz kıldığını belirten Halaçoğlu, Selanik’in yanı sıra başkent Atina’da da cami olmadığını dile getirdi.

Halaçoğlu, Osmanlı mimarisi yapıların kimliğinin değiştiğini ve Yunanistan’ın Osmanlı eserlerine ‘gizlileştirme ve kimlik kaybettirme politikası’ uyguladığını kaydederek şöyle konuştu:

“BİZİM ORADA 400-500 YILLIK ESERLERİMİZ VAR”

“Sümela Manastırı hariç, bizim restore ettirdiğimiz 84 kilisenin tümü 19. yüzyıl eseri, 18. yüzyıl eseri bile değil. Batı Anadolu kiliselerinin hepsine bakarsanız 1860’lar 70’ler 80’ler. Bizim orada 400-500 yıllık eserlerimiz var, 580 yıllık camimiz var, hiçbir şey yapılamaması acı bir gerçek, izin verilemiyor, müdahil olamıyoruz. Tescil edilemediği için sahip de çıkamıyoruz, takip ya da hak iddia edemiyoruz. Selanik ve Atina’da cami olmamasından vazgeçtim, bir restorasyona dahil edilme durumu bile söz konusu değil, bir çeşme bile tamir ettiremiyoruz ve asla ettiremeyeceğiz.”

cami
Osmanlı eserleri
Yunanistan
Bunlara da bakın: