Haklarında toplam 66 yıl hapis cezası talep edildi: Kremlin esiri 4 Kırım Tatarı hakkındaki hüküm açıklanacak

Haberler
E. K.
12 Ağustos 2021, 18:03
E. K.
12 Ağustos 2021, 18:03

İşgalci Rusya, Kırım’da düzmece Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde 2 yıl önce alıkoyduğu 4 Kırım Tatarı hakkındaki hükmü açıklayacak. Rus savcı 4 Kırım Tatarı hakkında toplam 66 yıl hapis cezası talep etmişti.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov (Aluşta Grubu) hakkındaki hükmü 16 Ağustos 2021 tarihinde açıklayacak.

İşgalcilerin Kırım Tatar siyasi tutsaklar hakkında aldığı kararın açıklanacağı duruşmanın saat 9.30’da başlayacağı bildirildi.

TOPLAMDA 66 YIL HAPİS CEZASI

Rus savcı, 11 Haziran’da yapılan duruşmada, Lenur Halilov için 19 yıl hapis ve 1 yıl 9 ay denetimli serbestlik cezası, Ruslan Mesutov için 18 yıl hapis ve 1 yıl 9 ay denetimli serbestlik cezası, Ruslan Nagayev için 15 yıl hapis ve 1 yıl denetimli hapis cezası, Eldar Kantemirov için 14 hapis ve 1 yıl denetimli serbestlik cezası talep etti.

KIRIM TATARLARI TAKİBAT ALTINDA

İşgalci güçler, 10 Haziran 2019 sabahı Aluşta, Karasupazar ve Akmescit bölgelerinde Kırım Tatarları’nın evlerine baskın düzenledi. Baskınlar sonrasında Eskender Süleymanov, Ayder Cepparov, Riza Omerov, Enver Omerov, Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Eldar Kantemirov gözaltına alındı.

Ayrıca, 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak üzere Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir araç, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada işgalci güçler tarafından durduruldu. Bunun sonucunda, Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi Eskender Omerov alıkonuldu.

Ocak 2021’de  Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlar siyasi tutsakları Enver Omerov 18 yıl, Ayder Cepparov 17 yıl hapis ve Riza Omerov 13 yıl hapis cezasına mahkum etti.

MEMORİAL İNSAN HAKLARI MERKEZİ, KIRIM TATARLARINI SİYASİ TUTSAK OLARAK TANIDI

Bilindiği gibi Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgalci yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu) siyasi tutsak olarak tanıdı.