Hak savunucularından Putin’e “bağımsız internet yasasını” imzalamama çağrısı

Güncel
Anife Bilal
28 Nisan 2019, 17:40
Anife Bilal
28 Nisan 2019, 17:40

Uluslararası insan hakları örgütleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Rusya’nın internet altyapısı olan Runet’in bağımsızlaştırılması ile ilgili yasayı onaylamama çağrısında bulundu.

Sınırsız Gazeteciler Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) tarafından yayınlanan açıklamada, söz konusu yasa tasarısının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesini ihlal ettiği ifade edildi.

Rusya’nın söz konusu anlaşmaları imzaladığını ve bunlara uyması gerektiğini ısrar eden hak savunucularına göre “Runet’in bağımsızlaştırılmasına” yönelik yasada Rus internetini dünya çapındaki ağdan ne zaman ayırmanın mümkün olacağına ilişkin kesin kriterlerin belirlenmemesi çok büyük tehlike oluşturuyor.

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi, 22 Nisan 2019 tarihinde Rusya’nın internet altyapısı olan Runet’in bağımsızlaştırılması ile ilgili yasayı onaylamıştı.

İlgili yasaya göre Rusya’da 2019 yılında “kamu telekomünikasyon ağı” için bir izleme ve yönetim sistemi oluşturulacak. 2020 ve 2021 yıllarında ise projenin uygulaması için gerekli diğer adımlar atılacak.

“SİBER” DEMİR PERDE

Aralık 2018’de parlamentoya sunulan yasa tasarısı çerçevesinde Rusya’nın internet altyapısı olan Runet’in dış tehditlerden korunmasını sağlayacak altyapının oluşturulması öngörülüyor. Ayrıca Rus telekom şirketlerinin, bütün Rus internet trafiğini Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından onay verilen ya da yönetilen noktalara yöneltecek teknik uygulamaları devreye sokması gerekecek.

Böylece Roskomnadzor, bütün internet trafiğini yöneterek trafiğin Rusya içinde kalmasını sağlayacak; dışarı çıkması olası içeriği bloklayarak yabancılar tarafından bu içeriğin gözetlenmesini engelleyecek.