Hak savunucu Skripnik: Kırım'da 88 siyasi tutsak alıkonuluyor

22 Aralık 2019, 12:37

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da parmaklıklar arkasında 88 siyasi tutsak alıkonuluyor.

Kırım İnsan Hakları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Olga Skripnik konuyla ilgili olarak, “Siyasi baskılar nedeniyle alıkonulan insanların sayısı 88, onlar ya Kırım’ın tutukevlerinde, ya Kırım’ın cezaevlerinde ya da Rusya’daki tutukevleri veya cezaevlerinde tutuluyorlar. Mesela siyasi tutsak Konstantin Davıdenko bana göre çok önemli bir dava örneği; Davıdenko Kırım sakini değil. O akrabasını ziyaret etmek için Kırım’a gelmişti ve daha sonra alıkonularak casuslukla suçlandı. İşgalci mahkeme onu yasa dışı olarak 7 yıl hapis cezasına çarptırdı. Daha sonra o Saratov’daki cezaevine sevk edildi.” dedi.

Rus yönetiminin takip ettiği yeni taktikler hakkında konuşan hak savunucu bu yıl mart ayında Kırım’da alıkonulan Kırım Tatarlarının soruşturma aşamasında Rusya’ya sevk edildiğini belirtti. Daha önce soruşturma aşamasındaki kişilerinin Kırım’daki tutukevlerinde tutulduğunu şimdi ise onların direk Krasnodar bölgesine götürüldüğünü anlatan Skripnik bu sürecin avukatların işlerini zorlaştırdığını ve diğer aktivistlerin siyasi tutsaklara destek vermelerini de zorlaştırdığını ifade etti.

Aktivistler için Krasnodar bölgesindeki mahkeme duruşmalarına katılmanın hem mali hem de lojistik açısından oldukça zorlaştığını vurgulayan hak savunucusu, “Bana göre bu uygulama bu sebeple yapıldı.” diye kaydetti.


Kırım
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Rus işgali
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: