Hafter, Libya’da çatışmaların şiddetlendirilmesi için talimat verdi

Güncel
_QHA Ankara
06 Mayıs 2019, 22:15
_QHA Ankara
06 Mayıs 2019, 22:15

Çatışmaların gölgesinde Ramazan’a giren Libya’da başlatan General Halife Hafter, kendisi için savaşan güçlerine Ramazan ayı boyunca çatışmaları daha da artırmalarına yönelik ses kaydı yayımladı.

Hafter yayımladığı ses kaydında, Ramazan ayının Bingazi, Derne ve Libya’nın doğusunu ele geçirdiği savaşları durdurmak için sebep olmadığını belirterek, askerlerinden çatışmaları şiddetlendirmeleri ve “düşmana güçlü bir ders vermelerini” istedi.

“HAFTER GÜÇLERİ, TRABLUS ULUSLARARASI HAVALİMANI’NDA KUŞATILDI”

Diğer yandan Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Sözcüsü Muhammed Kanunu ise, UMH birliklerinin Trablus Uluslararası Havalimanı’nda mevzilenerek başkent Trablus’a füze saldırıları düzenleyen General Halife Hafter’e bağlı güçleri kuşatmaya aldığını söyledi.

Muhammed Kanunu ayrıca, UMH birliklerinin Hafter’e bağlı güçleri Trablus’un güneyindeki Vadi er-Rabi bölgesinden Kasr bin Gaşir bölgesine doğru geri çekilmek zorunda bıraktığını aktardı.

UMH Hava Kuvvetlerinin, Hafter’e bağlı güçlerin mevzi, silah depoları ve askeri araçlarını hedef alan 7 hava saldırısı düzenlediğini ifade etti.

BM’DEN 1 HAFTALIK İNSANİ ATEŞKES ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) ise sosyal medya sitesi Facebook’taki resmi hesabından yayımladığı mesajda, ülkede çatışan tarafları 1 haftalık insani ateşkes ilan etmeye çağırdı.

Misyon ayrıca, ateşkes sırasında çatışan taraflara insani yardımların ulaştırılması konusunda kolaylık sağlamaları ve sivillerin özgür dolaşımını temin etmelerini talep etti.

Daha önceki yapılan ateşkes çağrısına taraflar cevap vermemişti.