Hafter'in komutanından itiraf: Libya'da BAE SİHA'ları yönetiyor, Ruslar savaşı planlıyor

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
15 Aralık 2019, 11:52
Mehmet Berk Yaltırık
15 Aralık 2019, 11:52

Libya’da Halife Hafter’in komutanlarından biri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) insansız hava araçlarını (İHA-SİHA) yönettiğini, Rusların da Trablus’a karşı karadan ilerleyişi planladığını itiraf etti.

Daha önce Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa (Fathi Bashagha), Rusya’yı Libya’da savaşı “körüklemekle” suçlamıştı. Hafter Güçleri tarafında savaşan onlarca Rus paralı askerinin de ülkedeki çatışmalar sırasında hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükûmetinin (UMH) yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonunun Facebook hesabı, Hafter’in hava gücü birliğinde komutan yardımcısı olan Amir Yusuf el-Cekam’ın Libya’daki savaşta BAE ve Rusya’nın Hafter’e verdiği desteklere ilişkin itiraflarını yayımladı.

İHA’LARI BAE SUBAYLARI KONTROL EDİYOR

Daha önce 7 Aralık 2019’da Burkan el-Gadab güçlerince uçağı düşürülen, kendisinin de Bingazi, Derne, Libya’nın güneyi ve Trablus’a yönelik hava saldırılarına katıldığını kabul eden Cekam, Rusya ve BAE’nin Libya’daki rolüne ilişkin kritik bilgiler verdi.

Cekam, Hafter’i destekleyen İHA’ların Bingazi’nin doğusundaki el-Merc bölgesindeki bir askeri üste bulunan BAE’li subaylarca yönetildiğini, er-Recme bölgesinde de bu subaylara ait özel bir operasyon odasının bulunduğunu aktardı.

RUSLARDAN HAFTER GÜÇLERİNE TEKNİK VE TEKNOLOJİK DESTEK

Rusya’nın Halife Hafter güçlerine teknik ve teknolojik destek sunduklarını, ayrıca sahadaki çatışmaların planlamalarını da yürüttüklerini söyleyen Cekam, Rus güçlerinin Trablus’un 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune kenti ve başkentin güneyindeki Kasr bin Gaşir bölgesindeki belli bölgelerde konuşlandıklarını belirtti.

Misrata kenti, Mitika havalimanı, Zuvvara ve Tacura kentlerine düzenlenen hava saldırılarının BAE savaş uçaklarınca yapıldığını söyleyen Cekam, Trablus’un 170 kilometre güneybatısında Hafter’in kontrolünde bulunan Vatiyye Hava Üssünde Rusların, Suhoy ve hizmet dışı kalmış diğer bazı uçakların bakımını yaptığını aktardı.

TOPÇU BOMBARDIMANINDA VURULAN RUSLAR!

Kasr bin Gaşir bölgesinde Rusların Burkan el-Gadab güçlerince gerçekleştirilen bir topçu bombardımanına da maruz kaldıklarını söyleyen Cekam, bazı Rusların öldüğünü ve bazılarının da yaralandığını belirtti.

Bunun dışında Trablus’un 600 kilometre güneydoğusundaki Cufra hava üssüne gerçekleştirilen saldırıda da bazı BAE subaylarının öldürüldüğünü, saldırının ardından hayatta kalan subayların üsten ayrıldıklarını ifade etti.

TRABLUS’A YÖNELİK SALDIRILARDA ARTAN RUS DESTEĞİ

Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, bu itirafların yayımlanmasının öncesinde Hafter güçlerine yönelik Rus desteğinin arttığını, Hafter birliklerinin de Trablus’u hedef alan saldırıları arttırdığını söylemişti.

İtalyan medyasına açıklama yapan Selame, Rus paralı askerlerin savaşın gidişatını etkilemeye yönelik eylemlerde bulunduklarını da ifade etmişti.