Hafter güçlerinden Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti mevzilerine hava saldırısı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 10:30
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 10:30

Libya’da, General Halife Hafter’e bağlı birliklere ait uçakların, Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) mevzilerine saldırı düzenlediği aktarıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre bahsi geçen uçakların UMH’ye bağlı El-Fellah bölgesindeki El-Ka’ka karargahını hedef aldığı, bombardıman sırasındaki patlamaların çevredeki yerleşimlerden de duyulduğu belirtildi.

“Libya el-Ahrar” adlı televizyon kanalının ise askeri bir kaynağa atfen kime ait olduğu belirtilmeyen bir insansız hava aracının, çatışmaların hala sürdüğü başkent Trablus’taki pek çok noktayı bombaladığı ifade edildi.

HAFTER’İN HAVA KUVVETLERİ

Askeri kaynakların General Halife Hafter’in elinde eski Libya lideri Muammer Kaddafi dönemine ait eski Rus savaş uçakların bulunduğunu, Hafter güçlerinin gelişmiş savaş uçağı ve helikopterlerden yoksun olduğunu yorumladıkları bildirildi.

Ayrıca Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) General Halife Hafter’in Libya’nın doğusunda başlattığı operasyonlara destek verdikleri bilindiğinden, ABD’li yetkililerce söz konusu iki ülkenin 2014 yılında Hafter’e bağlı güçlere destek vermek için hava saldırıları düzenlediklerini duyurmaları hatırlatılıyor.

HAFTER GÜÇLERİ, UMH’NİN TRABLUS HAVALİMANINI BOMBALADIĞINI İDDİA ETTİ

Libya’da General Halife Hafter’e bağlı unsurlarca Ulusal Mutabakat Hükûmetine (UMH) bağlı uçakların Trablus Havalimanı çevresini bombaladıkları iddia edildi.

Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü tarafından Bingazi’de düzenlediği basın toplantısında UMH’ye bağlı uçakların başkentte Trablus Uluslararası Havalimanı ve Ulusal Hava Üssü çevresine 6 hava saldırısı düzenlendikleri, aldırılarda ağır bombalar kullanıldığı ancak hedeflerini vuramadıkları öne sürüldü. UMH uçaklarının Trablus Uluslararası Havalimanının yakınındaki bölgede bir binayı hedef aldığı için bazı sivillerin yaralandığı da belirtildi.

Libya’da, uluslararası tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter’e bağlı güçler arasındaki çatışmalar 3 haftadır devam ediyor.