Haddini aştı: Ünver Sel'den Türkiye'ye tehdit!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mart 2019, 21:43
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mart 2019, 21:43

Türkiye’yi hedef alan Rus propagandasını destekleyen söylemlerle gündeme gelen ve üyesiz dernek oluşumlarıyla söz konusu propaganda doğrultusunda göstermelik etkinlikler düzenleyen Ünver Sel, son açıklamasıyla haddini aştı.

Sözde KTDF ve Kırım Kalkınma Vakfı adlı kuruluşlar üzerinden açıklamada Sel, PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da 2016 yılında oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçının iptal edilmesine tepki gösterdi.

Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizmasının futbol üzerinden gerçekleştirdiği aleni hamlenin başarısız olmasından dolayı hayli müteessir olduğu anlaşılan Sel, tepkisini ajitasyonla gösterdi.

Türkiye’nin güya Kırım Tatarlarını yok saydığını iddia eden Sel, dış politikayla ilgili kritik meselelere dayanarak üstü kapalı şekilde ülkenin Boğazlar ve Karadeniz açısından bekâ sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini ima etti.

Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizması futbolu kullanmaktan vazgeçmedi. Bugün işbirlikçilerin girişimiyle Küçükçekmece Metin Oktay Stadı’nda Küçükçekmecespor’la karşı karşıya geldi.

Bugün oynanan propaganda amaçlı maçta, Rusya’nın Kırım’ı işgalini meşrulaştırma gayesini güden işbirlikçilerin, maç sırasında sözde Kırım Tatar ve Türk bayraklarıyla statta poz vererek ajitasyon çalışması yürütmeleri de dikkatlerden kaçmadı.

Bilindiği gibi Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği de söz konusu maç iptaline tepki göstererek Facebook sayfasında yayımladığı Rusça ve Türkçe mesajda, “Kırım Tatar Kızıltaş Futbol Kulübü ve İstanbulspor arasında Türkiye’de oynanacak dostluk maçı iptal edildi. Bazı kişiler Kırımlılara kaybetmekten mi korkuyor? Kırım Tatar kardeşlerine desteklerini açıklayanlar, bu kardeşlerine Türk misafirperverliğini göstermeyi reddediyorlar. Kırım Tatarları artık Türkiye’ye gelmesinler mi?” ifadelerine yer vermişti.

Türkiye’nin Kırım Tatarlarına yönelik desteğine atıfta bulunulan söz konusu açıklamada, yarımadada her türlü baskı ve takibatın reva görüldüğü Kırım Tatarları üzerinden açıkça ajitasyon yapıldığı görülmüştü.