Adalet Bakanı Gül'den Hablemitoğlu suikastiyle ilgili beklenen açıklama

25 Aralık 2019, 12:36

Araştırmacı, yazar ve akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun 17 yıl geçmesine rağmen halen aydınlatılamayan suikasti, 16 Aralık 2019 günü cinayetin bir numaralı şüphelisinin Ukrayna’da yakalanmasının ardından yeniden gündeme gelmişti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, konuyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Hablemitoğlu’nun ölüm yıl dönümünde eşi Şengül Hablemitoğlu ve avukatı, cinayetin 17. yıl dönümü ve basına yansıyan haberlerle ilgili basın toplantısıdüzenlemişti. Kırım Haber Ajansının da takip ettiği toplantıda Şengül Hablemitoğlu, suikastın arkasındaki güçlerin ortaya çıkması için katil zanlısının Ukrayna’dan Türkiye iadesinin önemine vurgu yapmıştı.

“ZANLININ TÜRKİYE’YE İADESİ KONUSUNDA GAYRETİMİZ SÖZ KONUSU”

Olayla ilgili Adalet Bakanı Gül, bugün bir basın toplantısı gerçekleştirerek, Necip Hablemitoğlu cinayetinin zanlısı hakkında, “Zanlının Türkiye’ye iadesi konusunda bir gayretimiz söz konusu.” dedi.

“ZANLININ UKRAYNA’DAN TÜRKİYE’YE İADESİNİ BEKLİYORUZ”

Kırım Tatar kökenli araştırmacı, yazar ve akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Türkiye uzun yıllar bu suikastı konuştu. Suikast tarihinden tam 17 yıl sonra katil zanlılarından birinin Ukrayna’da yakalandığına dair haberler çıktı. QHA ise bu haberi 11 Temmuz 2019 tarihinde duyurmuştu.

Hablemitoğlu’nun ölüm yıl dönümünde eşi Şengül Hablemitoğlu ve avukatı, cinayetin 17. yıl dönümü ve basına yansıyan haberlerle ilgili basın toplantısıdüzenleyen Şengül Hablemitoğlu, Ukrayna’da yakalanan ve cinayetle ilişkisi olduğu iddia edilen şüphelinin Türkiye’ye iadesi talep etmişti.

Abdülhamit Gül
necip hablemitoğlu
suikast
Bunlara da bakın: