ZelenskIy: NATO, Donbas'taki savaşı bitirmenin tek yolu

Güncel
Anife Bilal
06 Nisan 2021, 19:19
Anife Bilal
06 Nisan 2021, 19:19

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, işgal altındaki topraklarda ve Ukrayna sınırları yakınlarında artan Rus askeri varlığı konusu ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü. Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarda ve devlet sınırları etrafındaki Rus askeri varlığın artması ile ilgili büyük endişe duyduklarını ifade eden Stoltenberg, NATO’nun kararlı bir şekilde Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek verdiğini vurguladı.

“UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ”

Stoltenberg sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda Zelenskıy ile görüşme yaptığını bildirirken, “Rusya’nın Ukrayna içindeki ve etrafındaki askeri faaliyetleriyle ateşkes ihlallerinden ciddi endişe duyduğumuzu bildirmek için Cumhurbaşkanı Zelenskıy’i aradım. NATO kararlı bir şekilde Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekliyor. Yakın ortaklığımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

“DONBAS’TAKİ SAVAŞI BİTİRMENİN TEK YOLU; NATO”

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Stoltenberg ile yaptığı görüşmede, NATO’nun Donbas’taki savaşı bitirmek için tek yol olduğunu vurguladı. Görüşme ile ilgili sosyal medya üzerinde açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Ordu ve savunma sektöründe reform yapmak konusunda kararlıyız fakat sadece reformlarla Rusya’yı durduramayız. NATO, Donbas’taki savaşı bitirmenin tek yol. Ukrayna için Üyelik Eylem Planı Rusya için gerçek bir uyarı olacaktır.” ifadeleri kullandı.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.