Zelenskıy, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile görüştü

Güncel
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 16:46
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 16:46

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştü. İki lider görüşmede, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğini ele aldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, Zelenskıy, ülkesinin doğusunda kötüleşen güvenlik durumu ve sınırlarında artan Rus askeri yığınağı hakkında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yü bilgilendirdi.

RUSYA’YA KARŞI EK ÖNLEMLER KONUŞULDU

Ayrıca Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğinden dolayı Finlandiya’ya teşekkürlerini iletirken, Rusya’nın saldırganlığını engellemek için alınabilecek ek önlemlerin değerlendirmesi de yapıldı.

BİDEN İLE PUTİN GÖRÜŞME YAPTI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Biden görüşmede, Putin’e Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu.

15 SAVAŞ GEMİSİ KARADENİZ’E GETİRİLMİŞTİ

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi basın servisinin dün yaptığı açıklamada, Hazar Denizi Filosuna ait 15 savaş gemisinin Karadeniz’e gönderildiği bildirildi. Açıklamaya göre, savaş gemileri, Rus askeri güçlerinin denetiminde Karadeniz’e gönderildi.

4 BİN 48 TATBİKAT YAPILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşa hazırlık durumu denetimleri kapsamında; nisan ayı boyunca 812’si iki taraflı, 101’i poligonda ve 520’si askeri eğitim tesislerinde olmak üzere toplam 4 bin 48 tatbikat yapılacağını bildirdi. Tatbikatların tüm askeri bölgelerin ve Kuzey Filosu’nun yanı sıra Kuzey bölgelerinde, Kuril Adaları’nda ve Kamçatka’da yapılacağı açıklandı.

ABD’DEN KARADENİZ’E GEMİ GÖNDERME KARARI

ABD ordusu, Ukrayna’ya olan desteğini göstermek amacıyla Karadeniz’e savaş gemileri yollama kararı almıştı. Geçen hafta gemilerin boğazlardan geçişi için Türkiye’den izin istenmişti. Söz konusu savaş gemilerinin önümüzdeki günlerde Karadeniz’de olması bekleniyor.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.