Zelenskıy, Donetsk bölgesindeki sivillerin tahliye edilmesi için talimat verdi

Güncel
qha muhabir
31 Temmuz 2022, 13:32
qha muhabir
31 Temmuz 2022, 13:32

Ukrayna’nın Donetsk’te Rusya’nın sivillere yönelik saldırıları devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bölgedeki insanların zorunlu tahliye edilmesi emrini verdi.

Ukrayna, yoğun Rus saldırısı altındaki Donetsk bölgesinde kapsamlı tahliyeye hazırlanıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 30 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı gece konuşmasında, sivillerin şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerden tahliye edilmesi için talimat verdiğini açıkladı. Açıklamasında bölgeyi terk edenlere tazminat verileceğini belirten Zelenskıy, “Mümkün olduğunca çok hayat kurtarmak ve Rus terörünü mümkün olduğunca sınırlamak için mevcut tüm fırsatları kullanacağız” dedi.

Rus işgal kuvvetlerinin ilerleme kaydedememesi nedeniyle yoğun saldırılara sahne olan Donetsk’in işgal edilmemiş bölgesinde, tahminlere göre 200 bin ila 220 bin arasında sivil yaşıyor. Tahliyelerin kış aylarına kadar tamamlanması planlanıyor.

Donetsk bölgesinde Rus işgal güçlerinin sivillere ve sivil altyapılara yönelik saldırıları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bölgede Rus füzeleriyle her gün bir çok sivil hayatını kaybediyor veya yaralanıyor.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.