Yunanistan, Türkiye üzerinden yapılan sığınma başvurusunu kabul etmeyecek

Güncel
Ozan Barış Erim
07 Haziran 2021, 22:35
Ozan Barış Erim
07 Haziran 2021, 22:35

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve İltica Bakanlığı, Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali’den gelen sığınmacılar ile ilgili bir açıklama yayımladı. Konu ile ilgili bakanlıklardan yapılan açıklamada, Yunanistan’ın Türkiye üzerinden yapılan sığınma başvurularını kabul edilmeyeceği duyuruldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve İltica Bakanlığı, bugün Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali’den gelen sığınmacılar ile ilgili ortak açıklama yayımladı. Türkiye’nin sığınmacılar için güvenli üçüncü ülke olduğu belirtilerek, “Yunanistan mevzuatı, Türkiye’yi mülteciler için güvenli bir üçüncü ülke olarak tanımlıyor. Bu karar, Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali’den gelen sığınmacıları kapsıyor.” diye bildirildi.

MİTARAKİS: İNSAN KAÇAKÇILIĞININ ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYORUZ

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, Türkiye üzerinden yapılan sığınma başvurularının kabul edilmeyeceğini vurgulayarak, “Türkiye’nin güvenli üçüncü ülke olarak nitelendirilmesi, yasa dışı mülteci akışlarıyla mücadele ve insan kaçakçılığının önüne geçmek adına önemli bir adımdır.” ifadelerini kullandı.