UNICEF: Her saniye bir Ukraynalı çocuk, sığınmacı durumuna düşüyor

Güncel
Anife Bilal
16 Mart 2022, 08:21
Anife Bilal
16 Mart 2022, 08:21

Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı savaş başlattığı 24 Şubat’tan bu yana milyonlarca insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Başka ülkelere sığınan Ukraynalı çocukların sayısının 1,5 milyona ulaştığına dikkat çeken Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, “Her saniye, bir Ukraynalı çocuk, sığınmacı durumuna düşüyor.” dedi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlattığı 24 Şubat’tan itibaren Ukrayna’dan 1,5 milyon çocuğun komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını bildirdi. UNICEF Sözcüsü James Elder, yaptığı açıklamada, Ukrayna’da yaşanan drama dikkat çekerek, “Bu demek ki; her bir dakikada ülkeden 55 çocuk ayrılıyor veya savaşın başından bu yana her saniyede yaklaşık bir çocuk sığınmacı durumuna düşüyor.” diye vurguladı.

UKRAYNA’DAN AYRILAN KİŞİLERİN SAYISI 3 MİLYONU ULAŞTI

Birleşmiş Milletlerin (BM) göç örgütü olan IOM’un sözcüsü Paul Dillon, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan itibaren Ukrayna’dan komşu ülkelere geçen sığınmacı sayısının 3 milyonu ulaştığını bildirmişti.