Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliğinden, INTERPOL Yürütme Kurulu Başkanlık Seçimi hakkında basın açıklaması

Güvenlik
_QHA Ankara
23 Kasım 2021, 01:03
_QHA Ankara
23 Kasım 2021, 01:03

​​Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, 23-25 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatının (INTERPOL) 89’uncu Genel Kurulu başkanlık seçimleri hakkında yazılı basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, INTERPOL’e üye olan devletlerin, seçim hakkı olan delegelerin ve denetim kurulunun Çinli adayın adaylık hakkı konusunda daha hassas ve insancıl karar vermesi talep edildi.

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatının (INTERPOL) 89’uncu Genel Kurulu, 23-25 Kasım’da İstanbul’da toplanarak başkanlık seçimlerini gerçekleştirecek. Genel Kurul toplantısının yanı sıra ayrıca INTERPOL’ün en üst organı olan İcra Komitesi toplantıları da İstanbul’da düzenlenecek. Suç makinesi ve işkenceci olarak anılan Birleşik Arap Emirlikleri’nin üst düzey güvenlik şefi olan Ahmed Nasır el-Raisi’nin ülkesi tarafından INTERPOL’E başkan adayı olarak gösterilmesinin ardından şimdi de, Çin Merkezi Emniyeti Uluslararası İş Birliği Dairesi Başkan Yardımcısı Hu Bin Chen’in Kurul Başkanlığına aday göstertilmesi yeni tepkilere yol açtı.

“ÇİNLİ ADAY BÜYÜK ENDİŞE UYANDIRMAKTADIR”

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, INTERPOL’ün İstanbul’daki gerçekleştirilecek olan seçimleriyle ilgili 20’den fazla STK’nın imzasıyla 22 Kasım 2021 tarihinde yazılı basın açıklaması yayımladı. Söz konusu basın açıklamasında, “Bu seçimde Çin Merkezi Emniyeti Uluslararası İş Birliği Dairesi Başkan Yardımcısı Hu Bin Chen’in Çin tarafından Kurul Başkanlığına aday göstertilmesi, uluslararası arenada büyük endişe uyandırmaktadır. INTERPOL’ÜN uluslararası düzeyde hukuk ve adaletin inşası için hizmet etmek, suçluların cezalandırılması için evrensel iş birliğini geliştirmek gibi amaçları bulunmaktadır. Kuruluşundan bu yana takdir edilecek kazanımlar sağlayan ve aynı zamanda yaptırım gücüne sahip olan böyle önemli bir uluslararası kuruluşun asıl misyonuna sadık kalabilmesi için çok dikkatli ilerlenmesi gerekmektedir.” ifadelerine dikkat çekildi.

“ÇİNLİ ADAY INTERPOLÜN İTİBARINI ZEDELER”

Uluslararası düzen ve barışı inşa etmek amacıyla kurulan kuruluşlarda etkisini artıran Çin’in, sistematik asimilasyon ve yayılmacı politikaları göz önüne alındığında; bu kuruluşları evrensel değerler, insan hakları, demokrasi ve özgürlüğe aykırı kendi icraatları için kullanmayı hedeflediği vurgulanan açıklamada, “Çin adayının INTERPOL için zararlı olduğu ve INTERPOL’ün uluslararası arenada temsil ettiği itibar ve güvenin yok edilmesine yol açacağı açık ve net bir sonuçtur.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin, 22 Kasım 2021 tarihli Interpol Yürütme Kurulu Başkanlık Seçimi hakkındaki basın açıklaması:

Interpol genel kurul ve yürütme kurulu seçimleri 23-25 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Bu seçimde Çin Merkezi Emniyeti Uluslararası İş birliği Dairesi Başkan Yardımcısı Hu Bin Chen’in Çin tarafından Kurul Başkanlığına aday göstertilmesi, uluslararası arenada büyük endişe uyandırmaktadır. Interpol’ün uluslararası düzeyde hukuk ve adaletin inşası için hizmet etmek, suçluların cezalandırılması için evrensel iş birliğini geliştirmek gibi amaçları bulunmaktadır. Kuruluşundan bu yana takdir edilecek kazanımlar sağlayan ve aynı zamanda yaptırım gücüne sahip olan böyle önemli bir uluslararası kuruluşun asıl misyonuna sadık kalabilmesi için çok dikkatli ilerlenmesi gerekmektedir.
Çin; yayılmacı politikalarının bir parçası olarak, uluslararası düzen ve barışı inşa etmek amacıyla kurulan kuruluşlarda etkisini artırarak, bu kuruluşları evrensel değerler, insan hakları, demokrasi ve özgürlüğe aykırı kendi icraatları için kullanmayı hedeflemektedir. Interpol’ün bir önceki Çinli Başkanı’nın görevdeyken, gizemli bir şekilde tutuklanması ve Interpol’ün işleyişine aksaklık getirilmesi de Çin devletinin uluslararası kuruluşlara olan bakış açısını ve tutumunu sergilemektedir.

Son 20 yılda;

Çin’in talebi üzerine ilan edilen kırmızı bülten 10 katı artmıştır,

Çin rejimine karşı fikir beyan edenler, Çin tarafından işgal ve soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlı ve diğer şahıs ve tüzel kişilikler terör bahanesiyle kırmızı bülten ile aranmıştır,

Yine bu insanlar; tutuklanmış, gittiği ülkelerden sınır dışı edilmiş, Hac ibadetleri, ticaret ve diğer faaliyetleri engellenmiştir

Birkaç ay önce Fas’ta tutuklanan İdris Hasan, haksız ve usulsüz Interpol kırmızı bülteni ile zorluklara maruz bırakılmıştır.

Bu sayılanlar gibi olaylar göz önünde bulundurulursa; Çin adayının Interpol için zararlı olduğu ve Interpol’ün uluslararası arenada temsil ettiği itibar ve güvenin yok edilmesine yol açacağı açık ve net bir sonuçtur.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak, Çin’in Interpol’ü kullanarak senelerdir Doğu Türkistan diasporasında oluşturduğu siyasi ve ekonomik açıdan güvenlik tehditleri ve zararlarını referans alıyoruz. Bu noktada Interpol’e üye olan diğer devletlerin, seçim hakkı olan delegelerin ve denetim kurulunun Çinli adayın adaylık hakkı konusunda daha hassas ve insancıl karar vermesini talep ediyoruz.

ÇİN TEHDİTİ HATIRLATILDI

Çin’in Interpol ve birçok uluslararası kuruluştaki etkisinin artmasının diğer ülkelerin ulusal ve uluslararası çıkarları ile savunduğu değerlere, düzene tehdit teşkil edeceğinin de altını çiziyoruz. Bu konularda bizimle aynı kader ve görüşü paylaşan diğer mağdurlar ile uluslararası düzenin korunmasını destekleyen insan hakları örgütleri, senatörler ve devlet vekilleri ile ortak endişelerimizi iletiyoruz. Türkiye başta olmak üzere, diğer devletlerin bu konuyu ele alarak yeni yürütme kurulunun daha adil ve Interpol’ün misyonuna sadık şekillendirilmesi için çaba göstermeleri çağrısında bulunuyoruz.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği
22/11/2021