Ukraynalı uzmanlar, mayın temizleme çalışmalarını sürdürüyor: 62 bin patlayıcı imha edildi

Güncel
Anife Bilal
14 Nisan 2022, 13:09
Anife Bilal
14 Nisan 2022, 13:09

Rus ordusunun işgalci saldırıları ve eylemleri sonucu Ukrayna toprakları, dünyanın en mayınlı bölgelerinden birine dönüştü. Ukraynalı uzmanlar, Rus ordusunun çekildiği bölgelerde mayınları temizlemeye devam ediyor. Savaşın başından bu yana Ukrayna’da toplamda 61 bin 979 patlayıcı cismin imha edildiği bildirildi.

Ukrayna Acil Durumlar Servisi uzmanları, Rus işgal güçlerinin Ukrayna topraklarında döşediği mayınları temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Ukrayna Acil Durumlar Servisi bugün yaptığı açıklamada, “Son bir gün içinde Ukrayna Acil Durumlar Servisi uzmanları tarafından 5 hava bombası dahil olmak üzere 3 bin 976 patlayıcı cisim tespit etti ve imha etti. Ülke genelinde toplamda 852,8 hektarlık alan incelendi.” diye bildirildi.

Bununla birlikte yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı saldırının başından bu yana, bomba imha uzmanları, Ukrayna’da toplamda bin 933 hava bombası olmak üzere 61 bin 979 patlayıcı cisim ve 417,4 kilogram patlayıcı imha etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus birliklerinin işgal ettikleri toprakları mayınlar ile doldurmasının savaş suçu sayılması gerektiğini ifade etmişti.