Ukrayna'dan tatbikat bahanesiyle Karadeniz'de kapatma ilan eden Rusya'ya tepki

Güncel
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 21:47
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 21:47

Rusya Federasyonunun askeri tatbikat bahanesi ile Karadeniz’de bulunan Kerç Boğazını 2021 Ekim ayına kadar kapatacağını açıkladı. Rusya’nın kapatma kararı üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etmek için uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal eden bir başka girişimdir.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Karadeniz’de tatbikat bahanesi ile Kerç Boğazının bulunduğu bölgenin kapatılacağını açıklamasının ardından Ukrayna’dan yanıt geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Karadeniz’de seyrüsefer (Gidiş-Geliş) düzenleme hakkına sahip olan Ukrayna’nın egemenlik haklarının ihlal edildiği belirtildi. Öte yandan Rusya’nın sınırlardaki askeri hareketliliğinin ardından Karadeniz’de de gerginliği artırmaya başladığına vurgu yapılan açıklamada, Rusya’nın bu sayede bölgeyi diğer ülkelerin savaş gemilerine de kapattığını savundu.

UKRAYNA’NIN EGEMENLİK HAKLARI İHLAL EDİLİYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Rusya Federasyonu, askeri tatbikat bahanesiyle diğer ülkelerin savaş gemileri ve devlet gemileri için Karadeniz’de Kerç Boğazının bulunduğu bölgenin bir kısmını önümüzdeki haftadan Ekim 2021’e kadar kapatacağını duyurdu. Rusya’nın bu tür eylemleri, Karadeniz’in bu bölgelerinde seyrüseferi düzenleme hakkına sahip olan Ukrayna’nın, bir kıyı devleti olarak egemenlik haklarını gasp etmek için uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal eden bir başka girişimdir.

RUSYA, BM DENİZ HUKUKU SÖZLEŞMESİNİ İHLAL EDİYOR

Bu adım aynı zamanda BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ile güvence altına alınan seyir özgürlüğü hakkının büyük bir ihlalidir. Sözleşmeye göre, Rusya Federasyonu uluslararası boğazdan Azak Denizi’ndeki limanlara geçişi engellememeli veya engellememelidir. Rusya, karada Ukrayna sınırı boyunca askeri varlığını artırmaya devam etmesine karşın, denizdeki varlığını da yoğunlaştırmaya başladı. Savaş gemilerini Hazar Denizi’nden transfer ederek, Azak-Karadeniz bölgesindeki askeri potansiyelini güçlendirdi ve hukuki dayanağı olmamasına rağmen bu bölgeyi, Ukrayna dahil diğer ülkelerin savaş gemilerine kapatmaya karar verdi.”

DİPLOMATİK BASKI ÇAĞRISI

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tavrına son vermeye niyeti olmadığı belirtilen açıklamada, “Rus tarafının tavrı, askeri ve hibrit yöntemler kullanarak, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı sürdürmeyi istediğini gösteriyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu’nun bu eylemlerini şiddetle protesto ediyor ve Karadeniz’in bazı bölgelerinin yasa dışı olarak kapatılması kararının derhal iptalini talep ediyor. Uluslararası ortakları, Azak-Karadeniz bölgesinde suları kapatma kararını iptal etmek ve tırmanışı durdurmak için saldırgan devlet üzerindeki siyasi ve diplomatik baskıyı artırmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

15 SAVAŞ GEMİSİ KARADENİZ’E GETİRİLMİŞTİ

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi basın servisinin dün yaptığı açıklamada, Hazar Denizi Filosuna ait 15 savaş gemisinin Karadeniz’e gönderildiği bildirildi. Açıklamaya göre, savaş gemileri, Rus askeri güçlerinin denetiminde Karadeniz’e gönderildi.

4 BİN 48 TATBİKAT YAPILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşa hazırlık durumu denetimleri kapsamında; nisan ayı boyunca 812’si iki taraflı, 101’i poligonda ve 520’si askeri eğitim tesislerinde olmak üzere toplam 4 bin 48 tatbikat yapılacağını bildirdi. Tatbikatların tüm askeri bölgelerin ve Kuzey Filosu’nun yanı sıra Kuzey bölgelerinde, Kuril Adaları’nda ve Kamçatka’da yapılacağı açıklandı.