Ukrayna'ya ağır silah sevkiyatı önergesi Almanya Meclisinden geçti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2022, 16:51
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2022, 16:51

Ukrayna’ya ağır silah sevkiyatı konusunda verilen önerge Almanya Federal Meclisinde kabul edildi. Buna göre hükumetin Ukrayna’ya ağır silahlar ve farklı silah sistemleri sevk edebilmesine olanak sağlandı. Önergeye bazı partiler destek verirken, aşırı sağcı partiler ise karşı oy kullandı.

Almanya Federal Meclisinde, 2 ayı aşkın süredir Rus işgaline direnen Ukrayna’ya ağır silah sevkiyatı konusunda verilen önerge kabul edildi. Almanya hükumetini oluşturan; Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin (FDP) verdiği söz konusu önergeye, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) de destek verirken aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi ve Sol Parti ise karşı oy kullandı.

586 EVET OYU KULLANILDI

“Avrupa’daki Barış ve Özgürlüğü Savunma” adını taşıyan önerge; 586 “evet”, 100 “hayır” oyuyla kabul edilirken, 7 milletvekili çekimser oy kullandı.
Kabul edilen önergeyle Alman hükumetinin Ukrayna’ya ağır silahlar ve farklı silah sistemleri sevk edebilmesine olanak sağlanmış oldu. Söz konusu silah sevkiyatı, sadece NATO üyeleriyle yakın iş birliği içinde değerlendirilecek.