Ukrayna Silahlı Kuvvetleri: Doğuda 26 işgalci Rus askeri ve yakıt deposu imha edildi

Güncel
Manas
17 Haziran 2022, 09:12
Manas
17 Haziran 2022, 09:12

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Donbas bölgesinde dün saldırı hazırlığında olan 26 işgalci Rus askerini etkisiz hale getirdi ve 1 zırhlı personel taşıyıcısı ve bir yakıt deposunu imha etti. Rusya’nın başlattığı savaşın başından bu yana yaklaşık 32 bin 950 Rus askeri öldü.

Ukrayna’nın muhtelif kentlerinde saldırılarına devam eden işgalci Rus birliklerinin askeri kayıpları artıyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, dün Ukrayna’nın doğusunda saldırı girişiminde olan 26 işgalci Rus askerini etkisiz hale getirdiğini ve bir zırhlı personel taşıyıcıyı, bir insansız hava aracını, (İHA) düşman yakıtını ve yağlayıcıları olan bir depoyu imha ettiğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı tam kapsamlı savaşın başından bu yana 16 Haziran 2022 itibarıyla yaklaşık 32 bin 950 Rus askeri öldü. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasına göre; Rus ordusu, 24 Şubat ile 16 Haziran arasında Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları sırasında toplamda 32 bin 950 asker kaybetti. Rusya’ya ait 1449 tank, 3 bin 545 zırhlı araç, 729 top, 233 çok namlulu roketatar sistemi, 97 hava savunma sistemi, 213 uçak ve 179 helikopter imha edildi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.