Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov’dan SİHA mesajı: Daha fazla Bayraktar alacağız

Güvenlik
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 12:49
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 12:49

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, 2022 yılında bir parti daha Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) sipariş edeceklerini duyurdu. Öte yandan, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy ise ordunun her an SİHA kullanmaya hazır olduğunu açıkladı.

Kıyiv yönetimi, Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için Türkiye’den yeni bir parti Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) satın alınacağını bildirdi. Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Oleksiy Reznikov, “Türk ortaklarımız, Bayraktar üretiminde Ukrayna yapımı motorlar kullanacaklarını duyurdu. Önümüzdeki yıl bu araçlardan daha fazla satın almayı planlıyoruz. Bunların artık Ukrayna Bayraktarları olacağının altını çiziyorum. Yani Türkiye’de üretilecek ama Ukrayna’ya ait olacak, Ukrayna ordusuna hizmet edecekler. Çünkü Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51. maddesine uygun olarak bağımsızlığımızı korumak zorundayız.” dedi.

Öte yandan, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy ise ordunun her an SİHA kullanmaya hazır olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞBİRLİĞİNDE YENİ DÖNEM İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞI

Rusya'dan Türk SİHA'larına ilişkin yeni açıklama: Ukrayna'ya satılırsa  ilişkilerimizi gözden geçiririz - Yeni Şafak

Türkiye’nin S/İHA üretiminde önde gelen firmalarından olan Baykar Makina, insansız savaş uçağı (MİUS) için Ukrayna ile kritik bir anlaşmaya imza attı. Yapılan anlaşmaya göre Baykar, insansız savaş uçağında, Ukrayna menşeli Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği AI-322F motoru kullanılacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan, Ivchenko Progress Genel Müdürü Igor Kravchenko, “Türkiye şu anda dünyadaki en güçlü insansız hava aracı üreticisi. Ortak çalışmamızın iki ülkenin güvenliği ve bağımsızlığına katkının yanında dünyaya yeni ve daha güçlü bir teknoloji sunacağımıza eminim.” dedi.

Öte yandan Baykar Genel müdürü Haluk Bayraktar, MS500 motoruyla Akıncı için alternatif oluşturduklarını ve SİHA’ya entegre edileceğini söyledi.