Ukrayna Savunma Bakanı: Donbas’taki çatışma tırmanışa geçebilir

Güvenlik
Anife Bilal
02 Nisan 2021, 20:58
Anife Bilal
02 Nisan 2021, 20:58

Rusya, Ukrayna sınırı boyunca ve işgal altında bulunan Kırım’daki askeri varlığını artırarak bölgedeki gerginliği artırmaya devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace ile yaptığı görüşmede, “Rusya’nın saldırgan davranışları artıyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, bugün Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace ile telefonda görüştü. Görüşmede Donbas’taki temas hattı ve Ukrayna devlet sınırlarındaki güvenlik durumu ele alındı. Taran, Rusya’nın Ukrayna sınırları yakınında konuşlandırdığı askerlerin sayısını artırdığını belirterek, “Rusya’nın artan saldırgan davranışlarından, belki de çatışmanın kaçınılmaz tırmanışından söz ediyoruz. Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya verdiği kararlı desteği takdir ederek sizden ihtiyatlılığınızı ve kapsamlı caydırıcılığı iki katına çıkarmanızı davet ediyoruz. Uluslararası toplum Rusya’yı sıkı bir şekilde uluslararası hukukun sınırları içinde tutmalıdır.” diye konuştu.

UKRAYNA’YA OLAN DESTEĞİ YİNELEDİ

Birleşik Krallık’ın Ukraynalı askerlere eğitim vermeye ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirten Wallace, ülkesinin, Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan desteğini de yineledi.