Ukrayna: Rusya, tahliye sürecini engelleyerek 144'ü Türk, 2 bin 46 öğrenciyi esir tutuyor

Güncel
Anife Bilal
08 Mart 2022, 08:15
Anife Bilal
08 Mart 2022, 08:15

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Rusya’nın sivillerin tahliyesine izin vermeyerek yüzlerce yabancı öğrenciyi esir tuttuğunu ifade etti. Vereşçuk, Rusya’nın bombaladığı kentlerde 144 Türk öğrencinin mahsur kaldığını bildirdi.

Rusya, günlerdir Ukrayna’daki farklı yerleşim yerlerini bombalıyor. Rus saldırıları durmadan devam ettiği için Ukrayna, sivilleri daha güvenli bir yere tahliye edemiyor. Ukrayna ile Rusya arasında sivillerin tahliyesi için bir kaç defa geçici ateşkes konusunda anlaşmaya varılmasına rağmen Rus ordusu anlaşmaları ihlal ediyor ve sivillerin tahliye edildiği yollara bomba atıyor. Rusya tarafından devamlı bombalanan kentlerde mahsur kalan siviller arasında yabancı öğrenciler de yer alıyor.

TOPLAMDA 2 BİN 46 YABANCI ÖĞRENCİ VAR

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Rusya’nın sivillerin tahliye sürecini baltalayarak yabancı öğrencileri esir tuttuğunu vurguladı. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Bakan, “Hindistan: 659 öğrenci, Çin: 160 öğrenci, Türkiye: 144 öğrenci, Nijerya: 400 öğrenci. Ayrıca öğrenciler arasında Güney Afrika, Kazakistan, Singapur ve Suudi Arabistan dahil olmak üzere Orta Doğu, Orta Asya, Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerin vatandaşları olanlar da yer alıyor. 27 ülkede toplamda 2 bin 46 yabancı öğrenci mahsur. Hepsi şu an Rus bombardımanı nedeniyle Sumı, Çernigiv, Mariupol ve Herson’da mahsur kaldı.” diye bildirdi.

“RUSYA DİĞER ÜLKELERİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEKTEN ZEVK ALIYOR”

Vereşçuk, Rusya’nın ülkelerin öğrenciler için tahliye koridorları oluşturma çağrılarını görmezden geldiğini vurgulayarak, “Ruslar, yabancı liderlerin öğrencilere insani koridor sağlanması yönündeki taleplerini görmezden gelerek, Çin, Hindistan ve Türkiye dahil bütün ülkeleri küçük düşürmekten zevk alıyor. Tüm bunlar, Rus yönetiminin gerçeklik duygusunu tamamen kaybettiğini gösteriyor. Bu, Rus vatandaşları için, korkunç olacak bir sonun başlangıcı.” dedi.