Ukrayna: Rusya, savaşın başından bu yana 3 bin 200 askerini kaybetti

Güvenlik
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 12:03
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 12:03

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, devam eden savaşta 24 Şubat-4 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın verdiği askeri kayıpları açıkladı. Rus işgal saldırılarına karşı 130 gündür savunmada olan Ukrayna, bin 589 tank imha ederken, 36 bin 200 işgalci Rus askerini öldürdü.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rus işgal güçleri askeri kayıp vermeyi sürdürüyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin başlattığı geniş çaplı işgal girişiminin ilk günü 24 Şubat’tan 4 Temmuz’a kadar olan Rusya’nın verdiği askeri kayıpları paylaştı.

RUSYA, 36 BİN 200 ASKERİNİ KAYBETTİ

Rus saldırılarına karşı savunmada olan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bu güne kadar; bin 589 tank, 3 bin 754 zırhlı savaş aracı, 804 topçu sistemi, 246 çoklu fırlatma roket sistemi, 105 uçaksavar, 217 uçak, 187 helikopter, 2 bin 629 motorlu araç ve yakıt tankı, 15 savaş gemisi/bot, 658 insansız hava aracı, 65 özel ekipman birimleri ve toplam 144 düşman seyir füzesini imha etti.

Öte yandan Rusya, başlattığı savaşta 36 bin 200 askerini kaybetti.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın en büyük kaybını Donetsk ve Slovenya yönünde verdiği belirtildi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.