Ukrayna: Rusya’nın bombardımanları nedeniyle insani koridor yine açılamadı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 01:07
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 01:07

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Ukrayna’nın Geçici İşgal Altındaki Topraklarının Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Rusya’nın bombardımanları ile çatışmaların sürdüğü Mariupol’de yine insanların tahliyesi için insani koridorun açılmasını engellediğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, 5 Mart 2022’de yaptığı açıklamada, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin tahliyesi için insani koridorların açılacağını doğruladı. Ancak aynı gün Ukraynalı yetkililer, Rus tarafının ateşkesi ihlal etmesi nedeniyle Ukrayna’nın Mariupol ve Volnovaha şehirlerinden insanların tahliyelerinin yapılamadığını bildirmişti. Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk, 5 Mart’ta tarafların Mariupol’de tahliye koridorunu açma konusunda anlaştığını ancak sabah saatlerinde saldırıların başladığını ve tahliyenin yapılamadığını duyurdu.

RUSYA, İNSANİ KORİDORUN AÇILMASINI YİNE ENGELLEDİ

Vereşçuk, Rusya’nın Mariupol’e gidecek olan insani yardım konvoyu ile oradan tahliyenin yapılması gereken yola yine ateş ettiğini belirterek şunları kaydetti:

“İnsani koridorlar açmaya çalışıyoruz. Bugün yine Mariupol’den tahliye yapılması gerekiyordu. Rusya, insani koridorun açılmasını yine engelledi.”

Vereşçuk, Zaporijjya’dan dün gelmesi gereken 8 kamyondan oluşan insani yardım konvoyunun Mariupol’e yiyecek ve ilaç getirmesi, 30 otobüsün ise, dönüşte kadın, çocuk ve yaşlıları tahliye etmesi gerektiğini belirtti ardından Rusya’nın bombardımanı nedeniyle insani koridorun açılamadığını vurguladı.