Ukrayna, Polonya ile 650 milyon dolarlık savunma anlaşması imzaladı

Güncel
qha muhabir
08 Haziran 2022, 14:30
qha muhabir
08 Haziran 2022, 14:30

Ukrayna, kundağı motorlu Krab obüslerinin alımı için Polonya ile yaklaşık 650 milyon dolar değerinde bir savunma anlaşması imzaladı. Böylece, Ukrayna ile Polonya arasında son 30 yılın en büyük silah satımı sözleşmelerinden biri imzalandı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, 7 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna ile Polonya arasında son 30 yılın en büyük silah satın alma sözleşmelerinden birinin imzalandığını duyurdu. Umerov, satın alınan silahların toplam maliyetinin yaklaşık 650 milyon dolar olduğunu belirtti.

POLONYA BAŞBAKANI: BU SİLAHLAR SAVAŞ ALANINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Varlıkları Bakanı Jacek Sasin ile Ulusal Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, 7 Haziran 2022 tarihinde düzenlediği ortak basın toplantısında, ülkesinin kundağı motorlu Krab obüslerini satmak için Ukrayna ile bir savunma sözleşmesi imzalandığını belirtti.

Mateusz Morawiecki, Polonya’nın Ukrayna ile son 30 yılın en büyük ihracat savunma sözleşmelerinden birini imzaladığını belirterek bu silahların Ukrayna’nın doğusundaki savaş alanında çok önemli rol oynayacağını vurguladı.

Polonya Başbakanı Sasin, Ukrayna’nın bu silahları satın almak için kısmen AB’den fon aldığını ve kısmen de kendi bütçesinden miktar ayırdığını kaydetti. Bununla birlikte Başbakan Sasin, değeri yaklaşık 650 milyon doları aşan bu sözleşmenin Polonya için rekor” olduğunu kaydetti.