Ukrayna ordusu, son bir günde ülkenin güneyindeki işgalci Rus ordusuna ait tankı ve 3 mühimmat deposunu imha etti

Güncel
Manas
12 Haziran 2022, 15:36
Manas
12 Haziran 2022, 15:36

Ukrayna ordusunun, işgalci Rus ordusu ile kara savaşlarındaki mücadelesi devam ediyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, son bir günde ülkenin güneyinde 13 Rus askerini, bir düşmana ait savaş tankını, beş savaş aracını ve üç saha mühimmat deposunu imha etti.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, 11 Haziran 2022 tarihinde yayımladığı gece raporunda, Ukrayna ordusunun işgalci Rus ordusunun saldırılarına karşı kahramanca mücadele etmesinin 108inci gününü özetleyen bir rapor yayımladı. Rapora göre, düşmanın saldırılarını Ukrayna’nın güneyinde de sürdürmeye devam ettiği ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gün boyu Rus ordusunu zayiata uğrattığı kaydedildi. Ayrıca çatışmaların gece gündüz devam ettiği belirtildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Rus ordusu yaklaşık 23 bin 200 asker, 190  uçak, 155 helikopter ve 1008

İŞGALCİ RUS ORDUSUNUN, ZAYİATI GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, “Geçtiğimiz gün boyunca, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri, ülkenin güney bölgesindeki düşmanın mühimmat depolarına ve askeri teçhizat birikimlerine üç saldırı gerçekleştirdi. Son 24 saat içerisinde, bu bölgede 13 Rus askeri öldürüldü, bir savaş tankı, beş savaş aracı ve üç saha mühimmat deposu imha edildi.” diye belirtildi.

Öte yandan, Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, işgalci Rus birliklerinin Ukrayna birliklerini kontrol altına almak için, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin mevzilerine ateş açtığını da belirtti.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.