Ukrayna ordusu, Rus işgalcilere ait iki mühimmat deposunu vurdu

Güncel
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 11:30
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 11:30

Ukrayna ordusu, yabancı ortaklarının gönderdiği silahları kullanarak Rus işgal güçlerine ait mühimmat depolarını yok etmeye devam ediyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gece saatlerinde, Donetsk ve Herson bölgelerinde işgalcilere ait mühimmat depolarını vurduğu belirtildi.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, 28 ile 29 Temmuz’u bağlayan gece, Donetsk’e bağlı İlovaysk kentinde ve Herson’a bağlı Brılivka ve Nova Kahovka’daki bulunan Rus askeri mühimmat depolarının imha edildiği duyuruldu. Açıklamaya göre, İlovaysk’a düzenlenen saldırı sonucu birçok işgalci hayatını kaybetti ve mühimmat deposu tamamen yanıp kül oldu.

HERSON’DA RUS ORDUSUNA AİT HEDEFLER VURULDU

Öte yandan, Herson yönetiminden yapılan açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gece saatlerinde Herson’de Rus ordusuna ait 5 hedefi vurduğu aktarıldı. Saldırılarda Nova Kahovka ve Brılivka kasabasındaki Rus mühimmat depolarının imha edildiği belirtildi.

Bir kere daha yerel halkı tahliye olmaya davet eden Ukraynalı yetkililer, “Belirli sebeplerden dolayı tahliye olamadıysanız Rus askeri altyapı tesislerinden ve Rus askerlerinin konuşlandırıldığı yerlerden uzak durun. Ukrayna ordusu hedefleri vurmaya devam edecek çünkü başka türlü topraklarımız kurtarılamaz” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.