Ukrayna'nın NATO'ya alınmamasını talep eden Rusya'ya net yanıt!

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2021, 17:39
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2021, 17:39

Rusya’nın, ABD ve NATO’ya ilettiği Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması talebini içeren güvenlikle ilgili teklifine ilişkin NATO’dan yanıt geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Ukrayna dahil Avrupa’daki hiçbir ülkenin kendi yolunu seçme hakkından taviz vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rusya 15 Aralık’ta Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması talebi içeren ve çeşitli güvenlik garantileriyle ilgili tekliflerini ABD ve NATO’ya ilettiğini duyurmuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca ile Brüksel’deki NATO karargahında yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunarak Rusya’nın güvenlik garantileri konulu teklifleri hakkındaki soruya yanıt verdi.

NATO: UKRAYNA’YA SALDIRGAN TUTUMUNUN RUSYA İÇİN AĞIR BEDELİ OLACAK

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan bir tutumunun ağır bedeli olacağını ve aynı zamanda da anlamlı bir diyaloğa hazır olduklarını kaydetti.

“UKRAYNA DAHİL AVRUPA’DAKİ HİÇBİR ÜLKENİN SEÇME HAKKINDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Stoltenberg, konuya ilişkin ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Ancak Rusya ile herhangi bir diyalog tabii ki onlarca yıldır Avrupa güvenliğinin temelini oluşturan ana ilkelere ve belgelere saygılı olmak zorundadır. Bunlara her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı da dahildir. Buna aynı zamanda NATO’nun müttefiklerini savunma ve koruma hakkı da dahildir. Müttefiklerimizi koruma hakkından asla taviz vermeyeceğiz. Aynı zamanda Ukrayna dahil Avrupa’daki hiçbir ülkenin kendi yolunu seçme hakkından taviz vermeyeceğiz.”

Stoltenberg, Rusya ile görüşme olması halinde Ukrayna dahil NATO’nun ortaklarıyla istişare içinde olacaklarını ifade etti. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetlerini ve yığınaklarını artırdığının istihbarat raporlarına yansımasının ardından NATO ve birçok ülke Moskova yönetimine tepki gösterdi. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tutum sergilemesi halinde sert ekonomik ve siyasi karşılıklar verileceği uyarısında bulunuldu.